Služba Google Street View mapuje jižní pól

Realistický pohled na mnoho míst po celém světě přináší bezplatná součást online map od společnosti Google. Tato oblíbená funkce se nazývá Street View a jak již název napovídá, umožňuje si prohlédnout zvolenou oblast z pohledu chodce nebo řidiče automobilu. K vytvoření potřebných podkladů se využívá k tomu upravený vůz s velice přesným systémem GPS a všesměrovou digitální optikou. Firma Google přitom toužila se dostat i do míst, kam jejich pojízdní dopravní prostředek nezajede. Přišla proto se speciální tříkolkou, která plní naprosto stejný účel. I ta však může být v některých případech nevhodná. Proto se objevil návrh batohu, který sesbírá potřebná obrazová data bez narušení přírody. Dokáže se proto vydat například i do národních parků.

Nově se mohou uživatelé internetu podívat i na jižní pól. S pomocí několika institucí Google dokázal veškerou potřebnou techniku adaptovat i pro nehostinné prostředí Antarktidy. Nyní proto nabízí dech beroucí mrazivý pohled na okolní krajinu.

Pokud vás nezajímá bílá plocha, proč se nepodívat přímo do příbytku ze začátku 20. století, ve kterých přebývali průzkumníci. Tyto konstrukce se přitom zachovaly téměř nedotčené. Uvnitř pokrývají snímky celých 360 stupňů. Vžijte se do role osob, které vyrazily objevovat zákoutí tehdy neprobádaného kontinentu. Na samotný jižní pól se poprvé dostal Nor Roald Amundsen v prosinci 1911. V těsném závěsu ho však následoval Robert Falcon Scott anglické národnosti. Svého cíle přitom dosáhl přibližně o měsíc později. Právě i obydlí tohoto polárníka lze navštívit. Kvalitní podklady umožňují si povšimnout i nenápadných detailů. Spatříte například i balení kečupu Heinz, na kterém si dobrodruh patrně pochutnával.

Zachytit se podařilo i další střípky antarktického života. Svoji chvilku slávy si užívá i skupina tučňáků.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.