RapidShare omezí v rámci své bezplatné služby rychlost stahování

Určitě jste zaznamenali před několika týdny ukončení činnosti populárního serveru ke sdílení souborů – Megaupload. Uvedená akce zapůsobila jako varování, které přimělo mnoho dalších serverů podobného zaměření výrazně omezit své funkce nebo definitivně přerušit svoji činnost. V současnosti na trhu zůstává obrovský hráč v podobě RapidShare, který se rozhodl zredukovat rychlost, s jakou mohou lidé nevlastnící prémiový účet stahovat. Podle informací zveřejněných na portálu torrentfreak.com má zmíněné omezení zabránit přílivu pirátů. RapidShare totiž zpozoroval zvýšený zájem uživatelů a rostoucí traffic. Dle oficiálního vyjádření však bohužel stoupl i počet porušení autorských práv. Firma zastává názor, že mnoho uploaderů se rozhodlo zneužívat jejich služby ke provozování své nelegální činnosti. Právě proto se rozhodla k provedení bolestivého, ale velmi efektivního kroku. Omezení rychlosti se dozajista zařadí mezi obzvláště neoblíbenou restrikci, pomůže však udržet si piráty více od těla.

Za sdělení osobních údajů žádné hranice

Lidé využívající RapidShare k legitimním účelům nicméně dostanou šanci nabídnout uživatelům bezplatného stahování lepší rychlost. Znamená to však absolvování několika kroků navíc. Údajně bude muset člověk, který daný soubor nahrál, uvést emailovou adresu a telefonní číslo. Dále budou server zajímat i přesné odkazy na webové stránky, na kterých se nachází linky ke stažení. Zapomenout nesmíme ani na nutnost seznámit RapidShare s obsahem sdílených položek.

Finanční stránka věci

Zlí jazykové tvrdí, že uvedená obměna služeb si klade za cíl spíše podnítit ke koupi prémiového účtu, který zmiňované omezení postrádá. Otázkou zůstává, zda takový přístup v případě zvýšeného zájmu uploaderů skutečně přinese vyšší zisk a nebo se raději lidé nahrávající obsah zaměří na hledání jiného vhodnějšího serveru bez limitujících pravidel.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.