Pokročilý hosting pro náročné

Málokdo má dnes kapacity a hlavně chuť plně spravovat vlastní server. Je to dáno hned několika problémy. První je prostor. Důležitý server vyžaduje skvělé chlazení (nejlépe v klimatizované místnosti), stabilní přívod elektrického proudu (v praxi docíleno několikerým zapojením UPS) a dohled. Navíc je pořízení serveru a všeho okolo velmi nákladné, a kdyby měl každý uživatel, jehož potřeby přerostou tradiční webhosting, vlastnit server, šlo by pro mnohé z nich o velkou překážku v rozvíjení jejich činností, protože by si to prostě nemohli dovolit. A to by byla škoda.

Virtuálny server

Právě ten je ideálním řešením pro většinu lidí, kterým už webhosting nestačí. Jeho výhody jsou naprosto očividné- nízké měsíční poplatky, které ale stačí k provozování téměř plnohodnotných služeb. Co je virtuální server asi zmiňovat obšírněji nemusím- jde o server, který společnost virtuálně rozdělí na několik samostatných systémů, z nichž každému zákazníkovi přísluší určitý prostor. Jeden fyzický server tak může uspokojit klidné i desítky zákazníků, kteří budou mít garantované určité parametry- místo na disku, operační paměť, rychlost připojení,… Z toho vyplývá, že pro opravdu náročné uživatele to není ideální řešení, ale většině postačí.

Výhody:

  • cena
  • větší možnosti oproti webhostingu, i když nejde u dedikovaný server, máte se o co opřít a s čím manipulovat
  • minimální nároky na uživatele

Nevýhody:

  • nemůže plně nahradit dedikovaný server
  • u některých společností musí provádět údržbu serveru zákazník

Další možností je využití vlastního serveru, který však bude provozován společně se servery dalších klientů v objektu, který je k tomu uzpůsoben (tzv. server housing ) . Jedná se zpravidla o velké místnosti, které jsou skvěle klimatizovány a skvěle zabezpečeny pro případy výkyvů v dodávce elektrického proudu.

Výhody:

  • cena (s přihlédnutím k tomu, kolik by stálo vybudování a udržování vhodného prostoru v nespecializovaném objektu)
  • plnohodnotný server, který je navíc váš
  • jistota, že váš server bude provozován ve „zdravém“ prostředí

Nevýhody:

  • pořizovací cena

O Filip Matějka

Jsem provozovatelem webu ajtaci.net. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře, obor počítačové systémy. V současné době jsem studentem na Univerzitě v Pardubicích. Musím také nějakým rozumným způsobem uživit provoz tohoto webu, takže se Vám předem omlouvám za občasné PR články. Doufám, že mě chápete.