Nová služba Google Drive

Na základě uniklých informací a screenshotu zveřejněném na serveru talkandroid.com se očekává spuštění vlastního cloudového úložiště, kterým bude Google konkurovat již zaběhlým hráčům jako je například Dropbox. Datum oficiálního uvedení služby prozatím neexistuje, protože vývoj Google Drive dosud ani nebyl potvrzen. Nová funkcionalita ekosystému, který zahrnuje populární nástroje jako Gmail či Google dokumenty však může být blíže, než si myslíme. Za vším vězí webová stránka Lucidchart sloužící k vykreslení diagramu či myšlenkové mapy v online prostředí. V uživatelském panelu se totiž dočasně objevila volba umožňující synchronizaci s Google Drive. Každý dokument, který uživatel vytvořil s pomocí Lucidchart se dle popisu měl objevit právě v cloudu.

K údajně připravovanému úložišti nyní patrně mají přístup jen vývojáři a Google si pravděpodobně přeje oznámení o spuštění spojit se zveřejněním bohatého seznamu partnerů, kteří budou Drive podporovat. Pokud se na popisovanou integraci podíváme z jiného hlediska, zjistíme, že cloudový disk pro vyhledávacího giganta nesymbolizuje jen úložiště osobních dokumentů, ale dokáže si představit i jeho nasazení ve firemním prostředí.

Samotná funkce určená ke spojení s Google Drive dále představuje jeden z prvních jasných náznaků, že na platformě sloužící k ukládání libovolných souborů se skutečně pracuje. Navíc se tímto potvrdilo i pojmenování služby. Jediný chybějící kousek skládačky se nese v duchu neznalosti data spuštění.

Propojení s ekosystémem Google

Hojně se diskutuje o možném dopadu Google Drive na Gmail, dokumenty a podobné webové aplikace, které se lidem při vyslovení jména známého vyhledávače obvykle vybaví. Gmail by se například mohl naučit přílohy předat přímo Google Drive. Dokumenty by naopak již nepotřebovaly rozšíření do prohlížeče Chrome známé jako Offline Google Docs, čímž zmizí limit v podobě nutnosti stálého internetového připojení.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.