Murdoch: Koupě MySpace byla obrovská chyba

Mediální magnát Rupert Murdoch si během setkání s akcionáři jeho společnosti News Corporation začal sypat popel na hlavu. Osobně přiznal, že investice vydaná za získání MySpace byla velkým omylem. Události se totiž nevyvíjely podle představ o slibné budoucnosti. Dokonce padlo i poměrně ostré prohlášení, které říká, že se podařilo pokazit prakticky každou součást této sociální sítě. Jak je vidět, i osobě s rozsáhlými zkušenostmi se dnes nemusí pokaždé vše dařit. Nespočet špatných rozhodnutí totiž způsobil postupné oslabení celého projektu.

Zpětný pohled

Po určité době se MySpace pomalu řítilo ke svému zániku. Disponovalo sice obrovskou základnou uživatelů, problém však představovalo poměrně komplikované uživatelské rozhraní obohacené o ne příliš povedený design. Facebook s uhlazeným stylem ovládání a celkovou jednoduchostí symbolizoval náročného protivníka. Jeho používání se stalo mnohem zábavnější, a o to v případě sociální sítě také jde. Uživatelé proto začali své profily pomalu ale jistě stěhovat.

V roce 2005 se Murdoch rozhodl situaci změnit a MySpace koupil za 580 miliónů dolarů. Dokonce sebevědomě prohlásil, že by tuto síť mohl za měsíc prodat za 6 biliónů USD. Jednalo se o neskutečně odvážný názor, o jehož reálném naplnění mnoho lidí pochybovalo. Upřít však nemůžeme, že News Corporation by s MySpace skutečně dokázala velké věci. Bohužel se tak nestalo. Sociální síť stále žila svým životem a skomírala. Krev do žil mohly dodat nové funkce a radikální změny. Ovšem pouze do doby, než bude definitivně pozdě. A toto období již dávno nastalo.

Výhled do budoucna

Nyní MySpace od začátku tohoto roku vlastní zpěvák Justin Timberlake společně s firmou Specific Media. Stačilo k tomu přitom pouze 35 miliónů dolarů. Doteď však neexistuje jasná představa o dalším vývoji, což upřímně řečeno nevěští nic dobrého. Kdo ví, zda lze MySpace ještě vrátit původní potenciál.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.