Mozilla pravděpodobně odstraní informace o verzi Firefoxu ze sekce „O programu“

Není to tak dávno, co světlo světa spatřila nová šestá verze oblíbeného webového prohlížeče. Tento facelift však nebyl zamýšlen jako důležitá změna, i když došlo k mnoha vylepšením nejen výkonu aplikace. V další verzi programu se však plánuje drobná úprava, kvůli které se momentálně bouří mnoho uživatelů. Vývojáři totiž plánují dále nezobrazovat podrobnosti ohledně aktuálně používané verze.

Důvody

Vysvětlení tohoto kroku lze nalézt ve vyjádření jednoho člena pracovního týmu. Podle něj mnoho uživatelů zkrátka nepotřebuje vědět, jakou verzi přesně používají. Spíše je zajímá, zda používají aktuální program. Pro osoby, které tuto informaci k životu potřebují, bude existovat postup v podobě zadání příkazu about:troubleshooting do adresního řádku. Stručně řečeno, Mozilla chce vytvořit mezi fanoušky Firefoxu názor, že číslo udávající verzi člověk nemusí znát.

Druhá strana

Po zveřejnění tohoto plánu na sebe odpověď nenechala dlouho čekat. Na oficiálním fóru se začalo objevovat mnoho stížností s cílem rozmluvit vedení tento nápad. Mezi nejpádnější argumenty pak například patří přirovnání k webovým službám typu Gmail. Zde totiž daný uživatel nemá možnost ovlivnit, jakou verzi aplikace chce používat. Vždy po přihlášení totiž začíná pracovat jen s tou poslední (aktuální). Chybí mu prostě svoboda volby. U počítačového programu se však situace mění. Lze si totiž vybrat, jaká verze vám po všech ohledech nejvíce vyhovuje. Proč proto přidělávat další překážky v podobě nutnosti hledat relevantní údaje přes about:troubleshooting?

Oficiální vyjádření

Asa Dotzler (koordinátor projektů pracující pro Mozillu) nicméně později uvedl, že si tým stále přeje, aby se předešlo možnému matení uživatelů. Ti musí mít podle něj jistotu, že brouzdají na internetu s pomocí aktuální aplikace. Zmínil však, že odstranění čísla verze rozhodně neproběhne přes noc. Naopak se jedná o běh na dlouhou trať.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.