LulzSec ovládli deník The Sun

Bulvární britské noviny se staly prostředkem k vyjádření antipatií k významné postavě mediálního světa – Rupertu Murdochovi. Ten je v současnosti známý díky jeho novinám The News of the World, které neoprávněně využívaly odposlechy telefonů jako zdroj informací.

LulzSec

Návštěvníci The Sun, kteří ve svém prohlížeči otevřeli příslušnou webovou stránku byli nejprve zaskočeni falešným článkem podávajícím podrobnosti o smyšlené Murdochově smrti. Následně došlo k přesměrování na Twitter Lulz Security. Zde se členové této skupiny svým typickým způsobem chlubili úspěchem. Došlo i na urážky novinového magnáta jako hlavního cíle celého útoku.

Tím to ovšem nekončí. Na Twitteru se postupně objevila jména a telefonní čísla několika redaktorů a významných osob spojených s The Sun. Jako důkaz získání kontroly nad serverem bulvárního portálu dále LulzSec zveřejnil hesla vybraných uživatelů, a to ve formě hashe i čistého textu.

Murdocha však mnohem více zajímá skutečnost, že již brzy má být dostupná volně ke stažení obrovská databáze soukromé e-mailové korespondence. LulzSec soubor obdobného charakteru přes P2P síť již šířil, a proto lze předpokládat, že zmíněné vyjádření myslí naprosto vážně. Velmi brzy se proto pravděpodobně celý svět dozví mnoho citlivých informací.

K celému útoku došlo i přes vyjádření o rozpuštění skupiny, které uskupení LulzSec v minulosti vydalo. Důvodem k provedení tohoto kroku byla údajně obava z odhalení skutečné identity jednotlivých členů. Jak však můžete sami vidět, jednalo se ve skutečnosti o chytrý krok, který pomohl uklidnit mediální tlak.

Hackeři jsou si svoji anonymitou naprosto jisti, jinak si totiž ani tuto akci vyložit nelze. Nalezení viníků proto bude pravděpodobně pro policii a další experty během na dlouhou trať. Otázkou zůstává, zda k urychlení mohou přispět rozsáhlé finanční prostředky v kombinaci s nezanedbatelnou mocí. Těmito věcmi totiž Rupert Murdoch disponuje.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.