Jak převést českou doménu k jinému registrátorovi

Následující článek bude velmi užitečný pro všechny osoby, které nejsou spokojeny se službami svého současného registrátora. Konkurenční prostředí přináší nejrůznější slevové akce schopné výrazně snížit finanční náklady za vedení domény. Návod je psán co nejobecnější formou, aby jej bylo možno aplikovat na širokou škálu firem.

Zjišťujeme autorizační heslo

K uskutečnění samotného transferu nejprve musíte získat údaj pojmenovaný jako auth-id, který brání neoprávněnému převodu. Společnosti nabízející registraci domény zpravidla získání dotyčné informace podmiňují nalezením odpovídající záložky ve webové administraci. Jestliže však nechcete ztrácet čas pátráním, navštivte rovnou nic.cz/whois/publicrequest, kde se nachází správce naší české .cz koncovky. Do příslušného políčka vepište svoji doménu bez počátečního www a opište kontrolní kód. Na email vám následně přijde potřebné heslo.

U nového registrátora, ke kterému máte v úmyslu se svoji doménou přejít, následujte odkaz na provedení transferu. S objevením podobné funkce mít patrně problémy nebudete, protože větší počet zákazníků pro danou firmu značí i vyšší zisk. Za změnu registrátora u .cz domény se žádný poplatek neplatí a procedura by měla být provedena online v krátkém časovém úseku. Teoreticky proto můžete svobodně měnit domov své doméně dle aktuální situace na trhu. Jestliže vám například rozhraní vašeho současného registrátora vyhovuje, ale chcete co nejvíce ušetřit, proč danou doménu nepřevést ke společnosti s nižší cenou za prodloužení a následně uskutečnit transfer zpět k původní firmě? Jde však o poněkud kostrbatou cestu a výsledná finanční úspora vždy ztracený čas plně adekvátně nenahradí.

Kontrola

Během transferu lze aktuální platný stav vztahující se k dané doméně zjistit opět na stránkách nic.cz/whois. Vyplňte název včetně zakončení .cz a s pomocí údaje nadepsaného jako „Určený registrátor“ snadno rozpoznáte, kdo vaši doménu aktuálně spravuje.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.