Jak na registraci domény

Sám se již v oboru provozu internetových stránek nějaký ten pátek pohybuji a moc dobře tedy vím, jak například registrovat doménu, nastavovat DNS nebo objednat hosting. Přibližně před měsícem mě ovšem kontaktoval kamarád, který se mnou chodil na vysokou školu, než jsem ji na základě svého rozhodnutí opustil. Stejně jako já studuje obor, který spojuje ekonomiku a IT. Informační technologie jsou tam ovšem obsaženy velmi málo, a to byl také důvod mého odchodu. Ale abych se vrátil k tomu, co ode mě chtěl vědět. Do bakalářské práce potřeboval popsat proces výběru a registrace nové domény a případně jeho převod mezi jednotlivými držiteli. Tím mi došlo, že mnoho běžných uživatelů internetu o tomto postupu nemá ani ponětí. Dnešní článek je určen tedy jim, aby mohli registrovat například doménu pro web své firmy nebo z jakéhokoliv jiného důvodu.

 Průběh registrace domény

Ono na tom vlastně není vůbec nic složitého, ale i tak se to pokusím v jednotlivých krocích popsat tak, aby to pochopili i naprostí laici. Nejprve je důležité zvolit si volnou doménu druhého řádu spolu s doménou prvního řádu. Abyste věděli, o jakou část adresy jde, mohlo by pro vás být názorné toto:  

doména 3. řádu . doména 2. řádu doména 1. řádu -> (www . neco . cz)

Pokud se rozhodnete pro registraci domény u registrátora Attivo, dozvíte se zda je doména volná či obsazená ihned po odeslání požadavku na její registraci. Pokud ji můžete registrovat, provedete objednávku na své údaje. Můžete si také zvolit, zda k doméně budete zároveň požadovat i webhosting pro vaši webovou prezentaci.

Nasměrování domény na webhosting

Po odeslání objednávky a jejím uhrazení bude vaše doména zaregistrována a stane se aktivní. Pokud si zvolíte zároveň i kvalitní webhosting, budou správě nastaveny také parametry v DNS. Ty určují, na jaký server má doména směřovat. Pokud byste měli hosting jinde, není problém tyto údaje změnit, dle pokynů poskytovatele FTP. Jak jsem říkal, samotná registrace domény je velmi jednoduchá a zvládne ji naprosto každý i bez větších zkušeností. Správné nastvaení je trochu složitější, ale také není neřešitelné. Ještě bych pro vás měl jednu radu na závěr. Pokud doména nesměřuje na správný obsah, ověřte si nastavení DNS tím, že na stránku přistoupíte přes nějaký anonymizér. Pokud i tam se web zobrazuje špatně, udělali jste někde chybu. S nápravou vám může pomoci technická podpora, kterou se nebojte rozhodně oslovit.

O Filip Matějka

Jsem provozovatelem webu ajtaci.net. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře, obor počítačové systémy. V současné době jsem studentem na Univerzitě v Pardubicích. Musím také nějakým rozumným způsobem uživit provoz tohoto webu, takže se Vám předem omlouvám za občasné PR články. Doufám, že mě chápete.