Funkce Opera Turbo umožňuje navštívit zakázané stránky

V současné době nepatří Opera mezi nejpoužívanější ani nejrozšířenější webový prohlížeč, přičemž se jedná o všeobecně známý fakt. Aplikace si obhajuje jeden z nejmenších tržních podílů ze všech nejpopulárnějších hlavních prohlížečů. Většina odhadů přitom připisuje pouhá 2 procenta celosvětového webového provozu. A to se často i tento předpoklad považuje za velmi optimistický. Mnoho lidí se však již nezajímá o funkce, které Opera standardně obsahuje již po nainstalování bez přidání dalších doplňků. V roce 2006 například šlo o první prohlížeč s nativní podporou technologie BitTorrent. Opera se tak mohla proměnit v plnohodnotného klienta sítě peer-to-peer. Toto je přitom jen jedna z vlastností, která má tendenci zůstat nepoužívaná. Mezi další takové pomůcky pak například patří Opera mail i Opera Turbo.

Právě poslední jmenovanou službou se nyní budeme zabývat. Inspirace k jejímu vzniku patrně přišla díky prohlížeči Opera Mini pro mobilní zařízení. Ten dokáže zobrazit náročnou stránku i na pomalém internetovém připojení. Jednoduše požádá server o zpracování zadaného webu a uživateli se zobrazí verze založená na zkomprimovaných datech. Opera Turbo funguje úplně stejně, jen využívá platformu běžného počítače. Stačí několik málo kliknutí a provoz se automaticky přesměruje. Koncept patří mezi unikátní nápady, přičemž v praxi skutečně nalezne své využití. Netbook připojený přes omezený datový tarif libovolného operátora bude rozhodně nadšen. Stejné pocity poté platí i pro uživatele, pokud jim nevadí záměrně snížená kvalita obrázků.

Fotografie s chybějícími detaily však představuje tu poslední věc, která se honí v hlavě softwarového piráta. V některých zemích včetně Spojeného království bylo rozhodnuto o úplné blokaci serveru The Pirate Bay. Úspěch takového kroku lze zpochybnit vzhledem k různým proxy serverům a rozdílným doménovým jménům, které umožňují zákaz obejít za pár vteřin. Stále se však nejedná o tak elegantní řešení jako v případě Opera Turbo. Stačí tuto funkci povolit a načíst toužebnou stránku.

Nelze však očekávat, že popsaná neúmyslná klička si užije dlouhého trvání. Opera se s ní dozajista velmi rychle vypořádá.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.