Facebook tíží soudní problémy kvůli nové připravované funkci

Přibližně před měsícem se veřejnost dozvěděla, že v populární sociální síti dojde k několika změnám. Pro uživatele zůstane patrně nejmarkantnější obměna profilové stránky. Facebook totiž přpravuje inovativní řazení příspěvků pojmenované jako Timeline. Díky němu mohou lidé sdílet prakticky celý svůj dosavadní život. Velmi pohodlně lze totiž časově zaznamenávat vybrané události – např. profesní úspěchy, koupi lepšího auta, získání certifikátu či rozchod s přítelkyní. Výhodu takové funkce již nyní mohou objevovat lidé, které Facebook vede jako vývojáře. Stačí se držet jednoduchého návodu zveřejněného na webu techcrunch.com a přibližně za 10 minut již spatříte svůj profil v novém podání.

Timelines.com: Porušujete naše patenty

Soudně bránit se však rozhodla společnost Timelines Inc poté, co se o nové funkcionalitě dozvěděla. Podle ní totiž Facebook jasně okopíroval jejich práci zveřejněnou na timelines.com. Zde lze vytvořit či zhlédnout mnoho historických události zpracovaných právě do formy časových os. Firma navíc byla založena již v roce 2006, čímž chce u soudu doložit, že ona na sociálním gigantovi zcela očividně neparazituje. Navíc právníci údajně poškozené strany přišli s tvrzením, že Facebook se pokoušel přesměrovávat příchozí návštěvníky z jejich fanouškovské stránky. Momentálně se však uvedená URL adresa chová dle očekávaní. Další závažné obvinění říká, že Facebook se záměrně snaží uživatele zmást a vytvořit dojem, že funkce Timeline je spojena s podobně pojmenovanou organizací. To může podle žalobce vést až k jejich úplnému zániku.

Podobné případy nejsou ničím jedinečným

Vedení Facebooku se prozatím k celé záležitosti nevyjádřilo. Lze proto jen spekulovat, zda nakonec dojde k mimosoudnímu vyřešení celé situace. Hlavním problémem zůstává použití obecného termínu „timeline“. Celou rozepři můžeme například přirovnat ke sporu mezi iCloud Communications a Apple kvůli použití slovíčka iCloud, které označuje funkci v iOS 5.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.