Facebook a jeho marketingový potenciál

Už je to poměrně dlouho, co na českou interntovou scénu vstoupil fenomén jménem Facebook. Je to neuvěřitelné, ale počet registrovaných uživatelů na něm stále stoupá. Z hlediska internetového marketingu jsou jeho možnosti tedy velmi vysoké. Kde jinde totiž uživatelé uvádějí svůj věk, bydliště a mnoho dalších věcí, pomocí kterých lze s naprostou přesností zacílit marketingovou kampaň?

Myslím si, že pokud investujete svůj čas do propagace své firmy, produktů či služeb na sociálních sítích, tak se vám toto úsilí mnohokráte vrátí v podobě většího obratu. Základem je tedy založení firemní stránky na Facebooku a její následné aktualizace. Případně pokud vám přijde správa firemních stránek na Facebooku příliš složitá či časově náročná, tak se vám vyplatí najmout si externí firmu, která to udělá za vás. Z mého pohledu má v tomto oboru velmi pěkné reference například společnost Pixolo s.r.o..

Pokud tedy již firemní stránku máte hotovou a naplněnou zajímavým obsahem popisující vaši firmu a upozorňující na výhody nákupu či objednání služeb právě u vás, můžete přistoupit k další části propagace. Tou může být třeba uspořádání soutěže na Facebooku se zajímavými cenami. K tomuto účelu si samozřejmě nechte vytvořit speciální aplikaci, která zajistí hladký průběh celého soutěžení.

Krokem posledním, ovšem asi nejdůležitějším, ale také nejnákladnějším, je propagace pomocí placené inzerce. U ní je obrovská výhoda v nastavení, které určuje komu se reklama bude zobrazovat. Můžete si tak nastavit například věkovou skupinu, které se reklama bude zobrazovat a naopak vyloučit tu, u které je objednání služeb nebo zboží téměř nereálné. Reklama na Facebooku má díky této „vychytávce“ velmi vysokou konverzi mezi příchozími návštěvníky a uskutečněnými objednávkami, protože přivede převážně lidi, kteří skutečně o využití služeb nebo nákup zboží mají zájem. Facebook je v tomto směru zatím téměř bez konkurence, ovšem dá se očekávat, že v brzké budoucnosti mu začne šlapat na paty konkurenční Google+. Ten nabízí zatím pouze přístup na pozvánku a tak je jeho marketingové využití zatím takřka nulové.

O Filip Matějka

Jsem provozovatelem webu ajtaci.net. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře, obor počítačové systémy. V současné době jsem studentem na Univerzitě v Pardubicích. Musím také nějakým rozumným způsobem uživit provoz tohoto webu, takže se Vám předem omlouvám za občasné PR články. Doufám, že mě chápete.