Co si myslíte o stahování filmů z internetu?

Dnešní móda je stahování filmů a jiných uměleckých děl z internetu. Jak je to ale s legálností těchto aktivit? V této otázce většina lidí nemá zcela jasno. Ono totiž velmi záleží na typu souboru, který si z internetu stáhnete. Jediné, co je jisté, je fakt, že samotný upload těchto souborů na internet je trestný.

download

Download - zdroj:www.supereasyfree.com

S downloadem to ovšem tak jednoznačné není. Pokud jsem dobře informován, tak například stahování filmů z internetu pouze k osobnímu použití samo o sobě trestné není. Problém může nastat až ve chvíli, kdy byste se tyto soubory snažili dále distribuovat a v nejhorším případě dokonce za peníze.

Download nějaké hry samo o sobě také nelze nijak postihovat. Zde však vzniká problém při instalaci, protože vždy musíte potvrdit nějaké licenční podmínky, které v tu chvíli instalací již porušujete. V případě, že jsou na Vašem počítači instalována nelegální data, mohou se společnosti domáhat nějakého trestu a odškodnění.

U mp3 skladeb je to úplně stejné jako u filmů. Můžete je tedy poslouchat Vy sám, ale nesmí je už slyšet další osoba a Vy je také nesmíte nikomu nabízet.

Na českém internetu funguje mnoho takzvaných fór, kde naleznete odkazy na stahování filmů například přes Rapidshare a nebo i jiné úložné servery. Tyto fóra mají však dobře zajištěno, aby nebylo odkazováno z jejich stránek přímo aktivními odkazy, což by je vystavovalo možnosti trestního postihu. Pokud ale pouze uvedou odkazy v neaktivním tvaru, v podstatě na ně takříkajíc „nikdo nemůže“.

O Filip Matějka

Jsem provozovatelem webu ajtaci.net. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře, obor počítačové systémy. V současné době jsem studentem na Univerzitě v Pardubicích. Musím také nějakým rozumným způsobem uživit provoz tohoto webu, takže se Vám předem omlouvám za občasné PR články. Doufám, že mě chápete.