Časté výpadky portálu Aukro.cz

Aukční portál Aukro.cz zažil v poslední době poměrně časté výpadky. Někdy šlo o plánované odstávky, jindy o neočekávané výpadky způsobené blíže nespecifikovanou technickou závadou. Osobně jsem si všiml za poslední měsíc asi tří odstávek, z toho dvou plánovaných a jedné neplánované.

Plánované odstávky
S plánovanými odstávkami jsem se setkal především, jak už to bývá, v brzkých raqnních hodinách. Povím Vám, že mít rozepsanou aukci, parádně vymyšlený text a po odeslání formláře zjistit, že celý text jste psali zbytečně, je velmi zajímavý pocit. A rozhodně ne příjemný. Ovšem tyto drobné komplikace jsou vykompenzovány novými funkcemi a spoustou drobných vylepšení. Například byla přidána možnost platit aukce přes rozhraní PayU, které urychluje obchodní bezhotovostní transakce v tom smyslu, že jakmile zaplatíte danou částku přes internetové bankovnictví, okamžitě se odešle kupujícímu zpráva, že jste zaplatili.

Neplánované odstávky
Ty jsou horší, protože se nikdo na ně nemůže pořádně připravit. Maximálně na straně serveru dobrým školením zaměstnancům, pravidelným zálohám. Někdy může způsobit neplánovanou odstávku útok hackera, ovšem Aukro se nechalo slyšet, že poslední neplánovaná odstávka, která se uskutečnila dne 9. září 2011 v době mezi 12:42 a 19:02 byla způsobena výhradně interní chybou technického charakteru, v žádném případě nešlo o útok neznámého hackera. Zároveň ubezpečilo, že okamžitě došlo k zálohování všech dat. Aby měl výpadek co nejmenší dopad na otevřené aukce, všechny již otevřené nabídky byly prodlouženy o 24 hodin.

Může se to stát komukoli
Odstávky, ať už plánované nebo neplánované, se nestávají pouze na Aukru. Největší paseku nadělají samozřejmě ty neplánované u hodně velkých serverů. Velmi zajímavé to bylo například s výpadky serveru timehosting.cz, o kterém jsem již dvakrát psal. Lidé měli předplacené tarify, rozjetý na těch stránkách vlastní byznys a byli na tomto serveru silně závislí. A najednou ticho. To mi připomíná, že vložené peníze už asi také nikdy neuvidím, co se dá dělat, kvůli pár korunám se soudit se nevyplatí. Ale to jsem trochu odbočil. Zatím největší paseku ohledně výpadku si pamatuji, když několik minut nešel seznam.cz. Asi pět lidí mi během těch minut stačilo volat, že jim nefunguje internet (to, že jim jde třeba icq je vůbec netrklo), jestli bych to nepřijel opravit. No a za deset minut zase, že už je to dobré.

Závěr
Občasným výpadkům se semtam nevyhne žádný server. Je důležité, aby byla data dostatečně zálohována před smazáním i před kráděží citlivých informací. Pokud tomu tak je a výpadek netrvá dlouho, vždy se dá nějak překousnout a pak je na řadě menší či větší trpělivost uživatelů (případně zákazníků) serveru. Je to sice nepříjemná věc, ale buďme rádi, že servery v České republice jsou zatím tak stabilní, jak jsou.

Tagy:

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.