Captcha proměněná v jednoduchou hru

Spolehlivé rozlišení skutečných návštěvníků od automatických robotů je v případě některých internetových projektů skutečně klíčové. K zastavení nežádoucího programového vybavení se používá kontrola v podobě úkolu, který dokáže za pár okamžiků vyřešit jen člověk. Programátoři nejrůznějších aplikací zaměřených například na spamování se pochopitelně jen tak nevzdávají, čímž vzniká nekonečný souboj. Ten však v konečném důsledku odnášejí především uživatelé. Captcha proto získává podobu stále obtížnější směsice písmen a číslic. Mnohdy ji poté ani lidé nemohou přečíst. Se zajímavým řešením přichází portál areyouahuman.com. Ten nabízí lákavou možnost jak dle svých slov toto „šílenství“ zastavit. Namísto obtížně rozeznatelných znaků doporučuje jednoduchou hru.

Princip

Jednotlivých hříček existuje velké množství. Založeny však bývají na podobném principu. Povětšinou musí návštěvník rozeznat jednu skupinu objektů od druhé. Takový popis zní pravděpodobně složitě, proto uvedu příklad. Zobrazí se pizza a dostanete za úkol dochutit ji správnými ingrediencemi. Okolo poletuje rajče, sýr a kolo od automobilu. S poslední zmíněnou složkou by pochopitelně pokrm nebyl příliš chutný, a proto myší přesunete jen ty správné suroviny. Ostatní hádanky zahrnují uklizení nářadí, identifikování létajících tvorů nebo parkování automobilu. Tím však výčet stále nekončí, miniher existuje mnohem více.

Implementace

Výborné vlastnosti tohoto projektu podtrhuje i nenáročné začlenění do již existující stránky. Připravená řešení podporují WordPress, Drupal, Android, iOS, HTML 5 a PHP. Na dalších technologiích a CMS se přitom stále pracuje.

Výsledný efekt

Projekt se chlubí především zvýšenou úspěšností ve vyplňování různorodých formulářů. Ty mohou zahrnovat nejen klasickou registraci. Majitele webů proklamované navýšení až o 40 procent dozajista výrazně potěší.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.