Anonymous tvrdí, že hackli FBI. Mají záznam konferenčního hovoru

S termínem Anonymous se v současné době počítačový svět setkává pokaždé, když se začne mluvit o skupině bojující o nezávislost, svobodu a neutralitu této dnes již všudepřítomné sítě. Jako cestu k vyjádření svých protestů vůči některým zákonům či událostem ve světě obvykle využívají potenciál DoS útoku s jehož pomocí web své oběti na určitou dobu znepřístupní. Někdy se naopak hackerům podaří získat přístup k serveru na němž daný portál běží, čehož pochopitelně náležitě využijí. Razantně pozmění design a zobrazí své logo s typickým otazníkem. Nedílnou součást nového obsahu rovněž tvoří zpráva, která již příměji adresovaná snad ani být nemůže. Jak se ovšem zdá, skupina Anonymous toho dokáže mnohem více. Známý zpravodajský server BBC totiž informoval o zveřejnění nahrávky hovoru mezi FBI a policií ve Velké Británii. Aby toho nebylo málo Anonymous dále nezapomněli dodat kompletní seznam všech zúčastněných osob, které se této vzájemné debaty zúčastnily.

Konverzace proběhlá údajně 17. ledna měla za cíl vyjasnit si postup při sledování hackerských skupin, k nimž se řadí právě i Anonymous.

FBI celou záležitost komentovala tím, že ve skutečnosti nahrávku určenou pouze pro orgány činné v trestním řízení neznámí lidé neobjasněným způsobem ilegálně zachytili a následně rozšířili dále. Podle FBI nyní probíhá intenzivní vyšetřování s cílem identifikovat zodpovědné osoby.

Anglický Scotland Yard se má k celé kauze teprve vyjádřit. Nicméně agentura Reuters uvedla oficiální vyjádření londýnské metropolitní policie. V něm se dozvíte, že v současné době nevidí zmíněná instituce žádná operační rizika a bude ve své činnosti pokračovat se zvýšenou bdělostí. V případě potřeby poté dokáže otázku zabezpečení kdykoliv přehodnotit.

Pakliže hackeři z Anonymous skutečně záznam hovoru opatřili díky proniknutí do vnitřní sítě FBI, mohou toho světu ještě mnoho dokázat. Dozvíme se však někdy pravdu a bude vůbec Federální úřad pro vyšetřování ochoten přiznat překonání svých zabezpečovacích technik?

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.