Výměna toneru u MagiColor 1600W

Recenzi o tiskárně Konica Minolta MagiColor 1600w jsem již jednou psal. Jedná se o poměrně rychlou, cenově dostupnou, i když krapet hlučnější lesarovou barevnou tiskárnu. Za tu dobu se, co se této tiskárny týče, mnohé nezměnilo. Snad jen to, že se prodává ještě za lepší cenu, než když jsem si jí pořídil.

Dnes jsem se ale poprvé setkal s výměnou toneru na této tiskárně. Některé věci šly úplně snadno a některé mě, navzdory zkušennostem s jinými tiskárnami, docela zmátly. Chtěl bych se s Vámi o své zkušennosti podělit, zvláště pokud vlastníte obdobný model. Tato tiskárna to má s barvami takto: Při zakoupení získáte celou sadu barev, ovšem ve startovací verzi. Můžete se těšit v reálu max. na 300 vytisklých A4 stránek. Pokud dojde jen černá, nevadí – barva se bude míchat ze zbylých. Pokud dojde i kterákoli z barevných, je to problém. Po jakémkoli pokusu o zapnutí zůstane namísto Ready svítit kontrolka Error a Vám nezbyde, než pořídit toner.

Pořízení černého toneru není až zas tak peněžně náročné. Vysokokapacitní černý toner pořídíte již od 1500. O malinko dráž vyjde koupě jednoho barevného. Pokud ale budete chtít koupit vysokokapacitní pack barevných, nebo dokonce multipack i s černou, počítejte s hodně velkým zatížením rozpočtu: Přichystejte si alespoň 6 tisíc. Možná kvůli vysoké ceně tonerů se stále na trhu držíinkoustové tiskárny, se kterými se, přiznám, po předchozích dlouholetých špatných zkušennostech moc nemusím. Zaschlé barvy, vyteklé barvy, došlé barvy, pořád dokola. Naštěstí přišla laserová generace tiskáren, která to v mnohém zlepšila.

Před výměnou toneru napřed tiskárnu zapněte. Toner je umístěn přímo naproti Vám, skrývá se pod tím logem „Konica Minolta“. Stačí jen sundat plast. Ale pozor, je tu pravděpodobnost 1 ku 4, že budete koukat právě na tu barvu ze CMYK, kterou chcete vyměnit. Taty jsem právě narazil na to úskalí, o němž jsem v úvodu hovořil. Asi tak 5 minut mi trvalo si všimnout, že nahoře na tiskárně je zázračné tlačítko Rotate toner. Jeho funkci asi nemusím příliš vysvětlovat. A nebo radši jo: Když ho stisknete a poté otevřete a zavřete kryt a počkáte, automaticky najede do pozice čelem k vám (pozice pro výměnu) další barva v pořadí. Až budete mít „svou“ barvu čelem k sobě, otevřený kryt, máte kus práce hotové.

Vyndání barvy bylo mnohem lepší, než jsem čekal. Navíc tento krok, na rozdíl od stisku tlačítka, je všude na tiskárně, na obrázkovém manuálu nového toneru i v manuálu tiskárny, vyobrazen. Stačí znáčkout pacičku a toner vyndat. Poté už můžete vybalit toner nový. Ten vyndejte, zatřepejte, sundejte ochranný plast a můžete zase tak, jak jste vynadali první tento dát zpět do tiskárny. Kryt zavřete, já jsem poté stisknul ještě tlačítko Clear. No a poté jsem tak minutku dvě počkal, až to tiskárna zchroupe, a potom už nebylo žádné „Error“, ale krásné „Ready“.

Tiskárna je tedy opět připravena k tisku. Co na tom, že z barevných je některá prázdná, černá tam je a to je hlavní. A tímto bych asi dnešní mini-návod skončil, snad jsem někomu ze čtenářů aspoň trochu ulehčil práci a bádání. I když ve skutečnosti o nic složitého zas tak nešlo. Tak hodně štěstí.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.