Výměna HDD v notebooku HP OmniBook XE3

Dneska bych rád napsal celkem stručný návod na výměnu pevného disku v notebooku Hewlett-Packard OmniBook XE3. V některých noteboocích je výměna pevného disku vcelku jednoduchá záležitost, jinde jako třeba v tomto případě to může být poměrně zajímavý oříšek. Notebook HP OmniBook XE3 není žádná novinka, to není žádné překvapení. Ale výměna HDD je poměrně zajímavá, takže jsem se rozhodl se podělit o osobní zkušennost s touto výměnou, i s vlastními fotkami. Do tohoto notebooku pasuje 2,5″ pevný disk s rozhraním 44-pin (P)ATA, doporučovaná kapacita 10-120 GB.

Krok 1.
Před instalací nového pevného disku se doporučuje aktualizovat BIOS. Víko notebooku nejprve zavřeme, je třeba odšroubovat ze zadní strany 2 šroubky, které drží plast – krytku zapínání.
OmniBook XE3 - výměna HDD

Krok 2.
Sundáme krytku tak, aby se neponičila. Je to poměrně snadné. Po sundání by to mělo vypadat jako na fotce.
OmniBook XE3 - výměna HDD

Krok 3.
Odšroubujeme 4 šroubky, které drží notebookou klávesnici. Poté klávesnici odejmeme. Nemusíme jí odnímat úplně, odpojovat – naopak: Doporučuji jí jen překlopit a konektory neodpojovat. Nyní už můžeme vidět vnitřek – tělo – notebooku, DVD mechaniku, disketovou mechaniku, ale i pevný disk s úchytem.
OmniBook XE 3 - výměna HDD

Krok 4.
Je třeba odšroubovat 2 šroubky, které drží pevný disk. Disk i s držákem velmi opatrně vyjmeme, je tam pro to přidělaný provázek na vytáhnutí. Znovu podotýkám velmi opatrně. Mezi diskem a základní deskou je totiž přechodka, která je velmi křehká a má velmi malou životnost. Pokud byste jí rozbili, např. vytáhnul by se Vám některý zlatý konektor apod., už to neopavíte. Lepší zpráva je, že se ta přechodka dá sehnat na eBay za necelých 11 dolarů, key word pro vyhledání je „HP Omnibook XE3 N5400 44-Pin IDE Laptop HDD Adapter“. Horší zpráva je, že nedělají z Velké Británie shipping do české republiky, nejblíže do Německa (máte-li známé v Německu a často tam jezdíte, tak už to takový problém není). Já jsem totiž tímto bodem v tomto tutoriálu skončil a nezbylo mi, než notebook prodat bez přechodky a HDD. Ale kdo má odvahu, může to zkusit vyměnit (ovšem na vlastní nebezpečí).

Krok 5.
Po vyjmutí disku i s držákem musíme disk odšroubovat a vyjmout z držáku.

Krok 6.
Do držáku zandáme a našroubujeme nový disk.

Krok 7.
Vrátíme disk na původní místo. Dbáme na to, aby se opět nepoškodila přechodka.

Krok 8.
Zašroubujeme disk. Vrátíme klávesnici na své místo, zašroubujeme.

Krok 9.
Vrátíme platovou krytku, není to obtížné – ze správné strany. Pak už stačí jen docvaknout, a pak nezapomenout víku notebooku zavřít a opět zašroubovat zpátky dva šroubky držící kryt.

Krok 10.
Desatero kroků je u konce: Notebook vyzkoušíme, zapneme jej. Pokud se disk hlásí v BIOSu a notebook nehlásí chyby v podobě pár odstavců nečitelných znaků, tak jste měli více štěstí nebo přinejmenším šikovnější ruce než já.

Závěr
Osobně mám s touto výměnou zkušennost špatnou, zvrtal jsem to už u bodu 4. Následující sekvence potom už následovat nemohla a musel jsem se spokojit tím, že notebook prodám za desetinu ceny, než jsem ho koupil. Ale to je asi tak u každé investice, nikdy nemáte stoprocentní jistotu návratnosti. Budu rád, pokud jsem Vám tímto krátkým článkem pomohl a taky budu rád, pokud se podělíte i Vy o svou zkušennost s výměnou HDD u alespoň trochu podobného modelu.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.