Vybíráme stolní počítač

Jak již název napovídá, dnešní článek bych rád zaměřil na vybírání komponent při stavbě nového, klasického desktopového počítače. Projdeme si společně komponentu po komponentě a ke každé si povíme něco bližšího. Po přečtení tohoto jednoduchého návodu by si mohl téměř i začátečník spočítat, jestli vystavená extra-super nabídka je skutečně tak výhodná, jakou se jí prodejce snaží reklamou udělat.

Než začneme vybírat, měli bychom si napřed uvědomit, jak výkonná by ve finále měla počítačová sestava být, resp. kolik do ní chceme investovat peněz. A také, jestli chceme úplně kompletní sestavu včetně monitoru, klávesnice, myši, případně reprobedýnek, sluchátek s mikrofonem apod. Dnes se spíše zaměříme na samotný počítač a jeho obsah. Jinak investice by se mohla pohybovat mezi 5 až 12 tisíc Kč, nicméně o dost se sníží, pokud zrovna nějakou část již máte a je použitelná i do nové sestavy (například počítačovou skříň, zdroj, mechaniku). Zbytek komponent můžete třeba zkusit vydražit na Aukru. Do investice tedy nebyl započítán žádný software, tedy ani potřebný operační systém. Pro novou sestavu a většinu uživatelů by se zřejmě hodil Microsoft Windows Home Premium 64-bit CZE, který se dá sehnat od 2000 Kč. Operační systém (zkratka OS) je nedílná součást funkčního počítače. Pokud nechcete utrácet 2 tisíce, můžete zkusit některou bezplatnou distribuci operačního systému Linux, pokud tedy oželíte některé aplikace a podaří se Vám sehnat potřebné ovladače. Instalační CD systému Linux můžete buď stáhnout a vypálit nebo zakoupit za pár desítek korun.

Počítačová skříň a zdroj
Dnes můžete pořídit počítačovou skříň a zdroj zvlášť, nebo můžete koupit obojí dohromady. Koupě skříně a zdroje vcelku bývá levnější, je na Vás, co si vyberete. U skříně si vyberte, jakou preferujete barvu (nejčastěji černá, šedá, stříbrná, různé kombinace), poté zkontrolujte, jestli podporuje základní desky standardu (form factor) ATX nebo mATX. U zdroje volte zdroj minimálně 350W, pokud Vám bude stačit levnější sestava s integrovanou grafickou kartou. Spíše bych doporučil 400W a pro výkonnější sestavy raději 500W. Pokud PCI-express grafika vyžaduje externí napájení, je účelné pořídit zdroj, který má vhodnou koncovku na toto napájení (molex 6-pin, někdy molex 8-pin), i když dá se sehnat okolo 60Kč redukce. Herní skříně mají důmyslně vyřešeno chlazení, velmi oblíbené jsou např. zdroje 80+ (to znamená zaručenou účinnost zdroje min. 80%), ale bývají dražší. Někdo si rád dokoupí a přidá přídavný ventilátor sám, investice okolo 100. Na trhu se jako výrobce skříňů se zdrojem ujal nejlépe KME, samotným zdrojům kraluje FORTRON. Inverstice za tyto dvě komponenty se může ve většině případů pohybovat od 800 do 1400Kč.

Základní deska
Pokaždé, když stavíte počítač, je potřeba si uvědomit a předem spočítat, na jaké platformě (resp. patici procesoru) se vyplatí počítač stavět nejlépe. Dnes jsou třeba nejvýhodnější paměti typu DDR3. Pro ty se ale dělají desky, které mají různou patici procesoru – třeba Intel 1155, AM3, AM3+. Vybral jsem schválně ty, kterých je na trhu nejvíce – tam se také najdou ty nejlevnější. Dnes by já osobně volil nejspíš socket AM3. Povídání o základních deskách by bylo ještě minimálně na hodinu. Je potřeba říct, že pokud chcete nějakou žhavou technickou novinku (třeba USB3.0), určitě si připlatíte. Pokud vybíráte levnou sestavu a nebo byste chtěli dnes šetřit a upgrade provést až později, zvolte základní desku s integrovanou grafikou. Většina desek s integrovanou grafikou mívá formát (rozměry, velikost) microATX a většina desek bez integrované grafiky ATX. Do každé desky musíte zakoupit paměť a procesor (výjimku tvoří desky s naletovaným procesorem, ale takovými se nebudeme zabývat). Výrobců desek je poměrně hodně, největšími jsou MSI, Gigabyte a ASUS. Deska může stát od 900 do 1800 Kč.

Procesor
Už jsme se dohodli na AM3, ale výběr procesoru bude nejvíce záviset na Vás, protože cena roste docela úměrně funkcím. A to od 1250 do 3200 Kč. Doporučuji už koupit dvoujádrový procesor s frekvencí alespoň 2,4MHz. Nové procesory se prodávají téměř vždy jako BOX, tzn. procesor včetně chladiče. Na chladiči již někdy bývá i nanesena základní vrstva teplovodivé pasty. Dual značí dvě jádra, Triple tři, Quadro nebo Quad čtyři. Jinak u AMD Sempron je ta nejlevnější (příliš nedoporučuji), Athlon střední vrstva a Phenom potom to nejlepší a zároveň nejdražší. Dřív takhle bývaly Durony a Athlony nebo u Intelu Celerony a Pentia.

Paměť
Do levnějších sestav postačí 2GB, do multimediální by bylo lepší pořídit 4GB. Pokud má deska pouze dva sloty, je lepší a levnější pořídit jednu 4GB než kit 2x2GB, už kvůli případnému budoucímu dokoupení. Akorát se tím připravíte o Dual-Channel (má to dneska už asi každá deska), zvýšení propustnosti a tím i rychlosti, pokud osadíte 2 paměti (pokud možno se stejným taktováním a kapacitě, úplně ideální stav je stejné, ale není to podmínka). Dále bychom mohli také mluvit o FCC, non-ECC o CL3 specifikaci, ale to by bylo nad rámec tohoto článku. Věřte nevěřte, paměť DDR3 pořídíte v doporučené kapacitě od 250 do 600 Kč.

Grafická karta
Dnes už se vyrábějí grafiky vhradně do slotu PCI-express x16. Je na vás, jak kvalitní grafiku potřebujete. Pokud jen surfujete po internetu a nehrajete žádné hry, postačí levnější grafická karta nebo i integrovaná a nemusí se vůbec kupovat. Pokud hry hrajete, pracujete ve vysokém rozlišení, bude nutné za grafiku pořídit a příliš na ní nešetřit. Ceny grafik se pohybují od 800Kč do 4 tisíc Kč (a i výše). Já bych doporučil nějakou grafiku alespoň se 128MB širokou sběrnicí, grafickou pamětí o kapacitě 512 nebo 1GB a typu GDDR3 nebo GDDR5 a rychlostí jádra alespoň 650MHz. Nejznámějším a asi nejlepším výrobcem grafických karet je ATI (Sapphire Technology Ltd.), ale ani MSI, Gigabyte a ASUS na tom nejsou vůbec špatně.

Pevný disk
Dnes se vyplatí vybrat pevný disk s rozhraním SATA-II. U SATA-III si musíte zatím připlatit i u disku, i u desky. Kapacita 250GB nebo 320GB plně postačí. Do klasického desktopu samozřejmě velikosti 3,5″. A za takový, značky Samsung nebo WD (Western Digital) můžete zaplatit kolem 800 Kč. 7200 otáček za minutu je dnes standardem.

Optická mechanika
Mechaniku multiformátovou DVDRW přes SATA od LG, Lite-On, Sony zakoupíte okolo 400 Kč. Bulk znamená, že je mechanika prodávaná pouze samotná bez příslušenství. Což vůbec nevadí, SATA kabel většinou bývá v příslušenství základní desky. Na Vás už zase zbyde, jestli chcete černou nebo bílou (u některých skříní, které mechaniku zakrývají barva nehraje roli).

Čtečka karet
Interní čtečka kater dnes již postupně nahradila disketovou mechaniku. Koupě není příliš nezbytná, ale čtečka se může někdy hodit (pokud jste již nezakoupili externí do USB). Investice do čtečky je okolo 200Kč, někdy bývají i vyměnitelné přední kryty.

Suma sumárum
Jak jsem říkal, připravte se na konečnou sumu kolem 5ti až 12ti tisíc Kč. Já jsem zkusil jednu sestavu, poměrně už hezky výkonnou navrhnout. Na ATComputer mi vyšel zhruba na 7000Kč. Možná se mnou budete souhlasit:

  • KME MidiTower CX-1058 ATX P4-400W Audio -černá
  • GIGABYTE 770T-D3L (rev. 1.x)
  • CPU AMD Athlon II X2 260 Dual-Core BOX
  • 4GB DDR3-1333MHz Kingston CL9
  • ATI Sapphire HD5670 512MB HM (128) aktiv D H Ds D5
  • HDD 320GB Samsung SpinP. F4 DT 16MB SATAII/ 300 3RZ
  • DVDRW/ RAM Lite-On iHAS122 22x SATA černá bulk
  • GEMBIRD Čtečka karet ALL IN 1, interní, BLACK 3, 5″

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.