Výběr hostingu pro váš web

Pokud se již nějaký čas pohybujete ve světě internetu, musíte zajisté vědět, že dobrý hosting pro web je naprostý základ. Ten rozhoduje o dostupnosti webu a musíte ho tedy dobře vybírat. Pokud byste si zaplatili webhosting, který dvakrát denně spadne a vaši potencionální zákazníci nebo čtenáři se na něj nedostanou, tak jsou to naprosto vyhozené peníze. Pokud bychom to hodně zjednodušili, tak webhosting rozhoduje o úspěšnosti či neúspěšnosti vašich projektů na internetu.

Já osobně vlastním samé menší projekty, na které stačí i levný webhosting. C současné době mám umístěné své weby na serverech Subreg.cz nebo G-hosting.cz . Obojí provozuje jedna společnost a tedy dostupnost a funkce jsou téměř totožné. S přibýváním počtu webů ovšem pomalu začínám přemýšlet o zakoupení serveru vlastního nebo alespoň pronájmu VPS. Ovšem síťařina šla vždycky trochu mimo mě a přechod na něj stále oddaluji, abych si náhodou neudělal problémy a neshodil si všechny weby. Tedy lépe řečeno, aby nebyla doména nasměrována špatně. Což by bylo nemilé.

Jak jsem již zmínil výše, uvažuji i o vlastním serveru, jenže jeho provoz je poměrně nákladný a nevím, jestli by se mi to v počtu jeden kus vůbec vyplatilo. Zaujala mě proto také nabídka na dedikovaný server. O co jde? Jedná se vlastně o zapůjčení serveru od provozovatele hostingu, na němž máte uložena svá data. Hostingová společnost se dále stará o veškerý hardware. Ve výsledku je toto řešení velmi podobné VPS jen s tím rozdílem, že v případě dedikovaného serveru jsou vaše data reálně na samostatném stroji, kdežto v případě VPS se jedná pouze o virtuální diskový prostor.

Jak již bylo zmíněno výše, při výběru hostingu je potřeba se důkladně zaměřit na jeho vlastnosti a dohledat zkušenosti klientů. Pouze tak lze reálně zjistit dostupnost a spokojenost dosavadních zákazníků.

O Filip Matějka

Jsem provozovatelem webu ajtaci.net. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře, obor počítačové systémy. V současné době jsem studentem na Univerzitě v Pardubicích. Musím také nějakým rozumným způsobem uživit provoz tohoto webu, takže se Vám předem omlouvám za občasné PR články. Doufám, že mě chápete.