USB hub AXAGO Trinity HUE-X3

A je tu po nějaké době zase recenze nějakého kousku hardwaru. Tentokráte se bude jednat o velmi praktickou záležitost, USB rozbočovač AXAGO Trinity 4Port USB 2.0 hub HUE-X3.

USB rozbočovače začínají být poměrně žádanou záležitostí. Ptáte se proč? Výrobci notebooků osazují výpočetní stroje nejčastěji třemi sloty USB, někdy se uchýlí pouze ke dvojici těchto slotů. A zařízení, která můžete připojit ke sběrnici USB (Universal Serial Bus) 2.0 nebo 3.0, neustále přibývá. U některých z těchto zařízení také pomalu, ale jistě klesá cena, tím pádem i obliba u potencionálních zákazníků.

U notebooku minimálně oceníte klasickou myš, občasné připojení Flash disku nebo externího pevného disku. To je ale naprostý základ. V případě, že vlastíte netbook nebo jiný přístroj bez optické CD/DVD mechaniky, jistě si dříve nebo později začnete říkat, že bez mechaniky to prostě není ono (například až budete kopírovat obsah některého instalačního CD/DVD média na přenosný disk. Jenže zde výběr stále nekončí, když se na notebooku porouchá klávesnice, často je levnější zakoupit klávesnici do USB (existuje i ohebné gumové provedení, s cenou začínající okolo 300 Kč) a notebookovou klávesnici oželet. Už to zašlo tak daleko, že existuje například i zvuková karta do USB, nebo věci, které byste jinak ani u počítače nečekali. Lampičky do USB nebo různé hračky.

Pak je zde ještě jeden důvod. Výrobci notebooků zřejmě nemají místa nazbyt, tudíž konektory USB zařadí často příliš blízko sebe. Některá zařízení jsou bohužel masivnější, tedy dvě taková masivnější zařízení vedle sebe mohou činit problém se zapojením.

Proto jsou USB huby tak rozšířené a oblíbené. Připojíte k jednomu USB daleko více zařízení, v případě AXAGO Trinity 4Port USB 2.0 hub HUE-X3 hned čtyři zařízení. Tento rozbočovač sice spadá do kategorie těch nejlevnějších (jeho cena začíná na 110 Kč), ale na provedení ani funkci to není nikterak znát.

První dojem byl u tohoto zařízení velmi dobrý a splnil očekávání. Kabel byl dostatečně dlouhý, aby dosáhl s přehledem od počítače na stůl. Po designové stránce je Trinity HUE-X velmi podařený. Tento USB rozbočovač umožňuje připojit až čtyři zařízení, z nichž tři mohou být umístěny v každém jednotlivém rohu trojúhelníkového tvaru rozbočovače, a poslední v průmětu kolmé osy k tomuto trojúhelníku. Česky řečeno: Seshora.

Co se samotné funkce týče, účel také splnil. Zařízení jsou napájena USB2.0 sběrnicí max. 500 mA při napětí 5 V, zařízení detekuje a chrání proti proudovému přetížení. Vlastníte-li přístroj podporující starší standard USB1.1, ani poté se nemusíte obávat – zařízení (a vlastně i standard) je zpětně kompatibilní.

Co dodat závěrem. Asi to řeknu pouze stručně: Až budete vybírat mezi USB huby, AXAGO Trinity HUE-X mohu pouze vřele doporučit.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.