Trh s počítači je velmi rozmanitý, co si vybrat?

Jak již název článku napovídá, chtěl bych psát pro ty, kteří zvažují nákup nějakého počítače a stále nejsou rozhodnuti, co si pořídí. Dnes je na výběr poměrně hodně možností: Stolní sestava, Notebook, Netbook, All-in-one PC nebo Tablet? A aby nebyl výběr jednoduchý, ještě si můžete vybrat, jestli počítač postačí kancelářský, multimediální, herní a notebook jestli chcete mít také spíše na surfování a multimédia nebo hlavně na hry.

Kancelářská stolní sestava
Je vhodná pro naprosté začátečníky s počítačem, jako první počítač do rodiny, kde počítač potřebuje potomek kvůli škole. Na pořízení nejlevnějších z nich si připravte o něco více než 7 tisíc Kč, ale spíše tak 10 tisíc. Takové jsou vhodné na psaní dokumentů, vytváření tabulek, surfování po internetu či pro poslech hudby. Oproti notebookům mají stolní sestavy jednu obrovskou výhodu a jednu obrovskou nevýhodu. Výhodou je možnost upgrade do budoucna a snadná možnost opravy, časem si stačí pořídit grafickou kartu, jednu paměť navíc a hnedka může sestava lépe špape. Při závadě se opravuje také mnohem lépe – obvykle stačí vyměnit špatný díl, v případě základní desky to pak může být více dílů, které zvláště potom už po bazarech nestojí mnoho a pokud znáte nějakého šikovného počítačového kutila, jistě rád zjistí, co s tím je a pomůže s odstraněním závady. Tou zmiňovanou nevýhodou je omenezená mobilita. Počítačovou sestavu nedáte jen tak do kabelky nebo batohu, když budete chtít známým na počítači ukázat fotky z dovolené.

Multimediální a herní stolní sestava
Tato kategorie počítačů je cenově velmi variabilní, nákup takové sestavy se pohybuje v závislosti na výkonu, případně také na tom, zdali je na počítači předinstalován operační systém Windows, nebo zdali se jedná o variantu bez operačního systému. Ceny multimediálních sestav začínají tak na 12 tisících, herních pak na 16 tisících Kč.

All-In-One PC
Pod tímto názvem se skrývá počítačová sestava, která má oproti klasické sestavě jednu zajímavou vlastnost: Počítač je umístěn v monitoru. Ceny začínají na 15 tisících Kč. Přiznám se, že s ohledem na cenu bych si raději vybral obyčejnou stolní sestavu, ovšem i All-In-One PC mají své příznivce, které na ně nedají dopustit.

Notebook
Nejlepší varianta pro vysokoškoláky, podnikatele, ale také pro všechny, kteří by rádi měli počítač kdykoli při ruce. Dnes notebooky výkonem obvykle převyšují i výkon nejlevnějších stolních sestav. Můžete si ho vzít na dovolenou, ke známým. Pokud hodně cestujete, za několik stovek měsíčně si můžete zařídit mobilní internet a být prakticky neustále online. Na trhu se pohybují stále ještě jednojádrové mašiny s cenou od 7500 Kč v akci a potom už dvoujádrové s cenou od 11 tisíc Kč. Samozřejmě pokud budete chtít vyšší výkon, manažerský nebo herní notebook, pak si za něj můžete za výkon připlatit. Pokud máte raději pohodlné psaní na obyčejné klávesnici a myši, není žádný problém za zanedbatelnou částku k notebooku klávesnici a myš zakoupit. Drtivá většina notebooků na trhu obsahuje webkameru, bluetooth a alespoň 3v1 čtečku karet.

Netbook
Je obvykle ještě levnější variantou klasického notebooku, u kterého musíte oželet DVD mechanikou a menší displej a o něco nižší výkon. U klasických notebooků má displej rozměry 15,3″, kdežto u většiny notebooků jen 10,1″. DVD mechanika se dá za necelý 1 tisíc Kč přikoupit. Některé modely mají ovšem jen 3 USB sloty. Takže připojíte do 2 mechaniku, do 1 myš a třeba na flashku už nezbyde místo. Není to problém všech modelů, ale i tak netuším, proč to výrobce některých čipsetů nenapadlo. Pokud nemáte na notebook příliš velké nároky a rádi byste, aby se Vám vešel do kabelky či do tašky k fakturám, pak ani toto není špatná volba.

Tablet
Je dle mého názoru určen pro specifickou skupinu uživatelů, kteří si vysnili právě tablet. Nejvíce se od netbooku odlišuje tím, že má dotykové ovládání a podporuje připojení k internetu ne jen přes LAN nebo Wi-Fi, ale také mobilními technologiemi. Nejoblíbenějším tabletem dneška je Apple iPad 2. Jeho nástupcem je Apple iPad 2, jehož cena se pohybuje kolem 20 tisíc Kč. Ten má dotykový 9,7″ displej, dvoujádrový procesor 1 GHz, 512 MB operační paměti, a vnitřní paměť 16/32/64 GB, operačním systémem je iOS 4.3. Na jedno nabití vydrží až 10 hodin.

Takže teď už je výběr jen na Vás. Když už si vyberete druh zařízení, které si pořídíte, přivalí se vlna různých více či méně výhodných nabídek. Ale to už by bylo na delší zkoumání. Hodně štěstí při výběru toho správného hardwaru.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.