Testovali jsme .. KONICA MINOLTA magicolor 1600W

Vážení čtenáři,
dovolte abych zde napsal krátkou recenzi na tiskárnu značky KONICA MINOLTA, typ magicolor 1600W. Tato tiskárna patří do kategorie barevných laserových tiskáren, které jsou v dostupné cenové hladině. A i přes nízkou cenu nabízí to, co od barevné laserovky méně až středně náročný uživatel očekává.

První dojem
Jako první mě zaujalo, kolik může takováto tiskárna vážit. Řekl bych oproti jiným tiskárnám má pár kilogramů navíc. Ale co, řekl jsem si, tiskárna je proto, aby stála na stole a tiskla, není určena na časté přenášení. Jako ve spoustě jiných tiskáren, a to nejen laserových, USB kabel si budete muset zakoupit zvlášť sami. Naštestí cena dvoumetrového kabelu USB A->B je tak zanedbatelná částka, v porovnání s tiskárnou maličkost. Napájecí kabel, stejný jako k běžnému počítači, je na rozdíl od USB kabelu součástí balení. Velmi dobrý dojem na mě udělal velmi jednoduchý obrázkový návod k instalaci. Ne že bych ho snad potřeboval, ale stručně a jasně asi v patnácti krocích bylo vypsáno vše tak, že by to zvládl i začátečník. Nevím z jakého důvodu výrobce dával do tiskárny takovou cedulku, na níž je návod, jak tuto cedulku z tiskárny vyndat.

První zapnutí
Po prvním zapnutí se tiskárna začala zahřívat. Ovšem při zahřívání vydávala tiskárna příliš velký hluk a bylo delší než uvádí výrobce. Mohl jsem si oddychnout, když tiskárna konečně přestala „hučet“. Pak už bylo ticho. Instalace ovladačů k této tiskárně bych dle mého subjektivného hodnocení ohodnotil na jedničku. Nejsem zastánce objemných balíků s tisíci různými podpůrnými aplikacemi, ve kterých se člověk jen stěží vyzná, málokdy některou použije. Stačí pouze vybrat jazyk a instalace je hotová za necelou minutu. Při instalaci se ověřuje, zda je také tiskárna zapnutá a připojená k počítači.

První tisk
Samotný tisk tiskárna zvládla skvěle. Rychlost odpovídá laserovým tiskárnám 21. století a na kvalitu tisku si také nelze stěžovat.

Tiskárna Magicolor 1600W, připravená k tisku

Technologické specifikace

Tisk
– Zobrazovací proces
– Víceprůchodový barevný se dvěma laserovými paprsky

Rychlost tisku
– A4: 5 stránek za min. barevně, 20 stránky za min. čb.
– 1. výtisk do 11 sec čb., 20 sec barevně
– Zahřívání tiskárny asi 30 s
– Rozlišení tisku 1 200 x 600 dpi x 1 bit

Další údaje
– Rozhraní USB 2.0
– Doporučená měsíční zatížitelnost: 300 stran
– Paměť 16 MB standard
– Podporované OS: Windows 2000, Server 2003 (32/64), XP (32/64), Vista (32/64)

Kapacita vstupu papíru
– Standardně: 200 listů
– Potisknutelný formát: A4, A5, vlastní (92 – 216 mm x 184 – 356 mm)
– Gramáž papíru: kancelářský papír 60 – 90 g/m3, silný papír 91 – 203 g/m3

Kapacita výstupu papíru
– Standardně: 100 listů (lícem dolů)
– Automatický oboustranný tisk: ne

El. parametry
– Napájení: 220/240 V st. ±10%, 50/60 Hz ±3%
– Průměrná spotřeba při tisku: 440 W čb. tisk, 400 W barevný tisk
– Pohotovostní/Úsporný režim: max. 140 W / max. 14 W
– Spotřeba max.: 1 020 W

Hlučnost
– Při provozu: do 50 dB(A)
– Pohotovostní režim: 29 dB(A)

Logistické parametry
– Rozměry (š x h x v, mm): 396 x 380 x 275 mm
– Se spotřebním materiálem: 15,1 kg
– Hmotnost balení: 19,2 kg

Závěr
Po odzkoušení jsem zatím neshledal nic, co by mi na této tiskárně výrazně vadilo. Proto jí mohu doporučit. Její cena záleží na distributorovi, ale na internetu začíná od 2300 Kč. A abych nezapomněl: Originální toner se dá naštestí sehnat i pod 2000 Kč, pro tento model jsem viděl i nějakou nabídku repasování.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.