Tablet nebo notebook? Zkuste transformer!

Zvažujete, jestli si koupíte notebook, nebo raději tablet? Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Srovnat si klady a zápory někdy může být celkem na dlouho a je třeba přitom hledět na hodně apektů. Pokud jste se zatím nerozhodli, zřejmě Vás tímto příspěvkem moc nepotěším, a nebo možná naopak ano, posuďte sami: I na českém trhu se objevily velmi zajímavé mašinky, kombinující výhody klasického notebooku a tabletu.

Pokud na takovou mašinku náhodou v nějaké nabídce nebo prospektu náhodou narazíte, pak většinou na první pohled ani nepoznáte, jestli se jedná o notebook (ve složeném stavu), nebo o tablet (v rozloženém stavu, bez dokovací stanice). Jestli chcete slyšet zástupce rodu těchto zajímavých „mašinek“, pak mohu jmenovat ASUS EEE Pad Transformer TF101, který na českém trhu seženete již pod cenovou hranicí 13.000 Kč.

Tablet je plně funkční část, která plní všechny základní funkce, které byste od podobného tabletu mohli očekávat. To ve zjednodušené podobě znamená hlavní výpočetní jednotku, úložiště dat, displej, baterii a příslušný software, resp. operační systém. Zatím je do podobných přístrojů implementován operační systém Google Android. Uvidíme, jaké změny do budoucna přinese vývoj operačních systémů, ať už jde o Android 4.0 nebo Windows 8. Obrazovka tabletu s max. rozlišením 1200×800 a uhlopříčkou 10″ je samozřejmě multidotyková s intuitivním ovládáním. Tablet je navíc extrémně tenký.

Pokud jde o základní výpočetní jednotku, pak výše zmiňovaný model disponuje procesorem nVIDIA Tegra 2 s taktem 1.0 GHz, operační pamětí 1GB. Data uložíte na 16 GB SSD. Wi-Fi, webkamera, G-senzor nebo Bluetooth je zřejmě samozřejmost, ale tablet se dále může pochlubit druhou webkamerou, GPS modulem nebo perfektní výdrží na baterii. Dle údajů výrbce by tablet měl vydržet na 24.4Wh Li-Pol baterii až 9 hodin.

A nyní k dokovací stanici, zkráceně doku. Hlavní část se k němu dá bez problému rychle připojit a zase odpojit, díky čemuž získáte okamžitě navíc 7 hodin na baterii. Celkem tedy až 16 hodin provozu! Dokovací stanice ukrývá ještě další USB 2.0 porty, 3v1 čtečkou paměťových karet, touchpad a klávesnici. Pohodlí jako u netbooku je tedy zcela zaručeno.

Co bych tomuto modelu vytkl já, nebo doporučil nějakému nástupci? Nápad a výdrž na baterii perfekt, stejně jako třeba HDMI. Samozřejmě OS Android 4, Windows 8 – nebo možné přepínání. Paměť alespoň 32 GB by neškodila, stejně jako mírně rychlejší takt procesoru (i když i současná verze se dá taktovat až na 1.6GB). Otázka je, kde jsou při 1,8mm tloušťce fyzikální možnosti, a případně jak hluboké peněženky potencionálních zákazníků. Displej 10″ nebo mezi 12-13.5″ je spíše otázka vkusu a taky, pro koho by měl být spíše určen. Podle mého názoru by nebylo na škodu mít v doku také klasický pevný disk nebo optickou mechaniku (ovšem obě dvě věci se dají snadno vyřešit externě). Rozhodně, ale co bych doporučil určitě, je začlenit pár portů USB (nebo spíše mini-USB) i do tabletové části.

A co názory uživatelů? Většina z nich si tableto-netbook chválí, jak jen může. Ale najde se i spousta těch, kteří na něm hledají všelijaké mouchy a docela se jim jich podařilo najít docela dost. Nejhorší z nich je asi zamrzání při dlouhém běhu, to by se stávat nemělo. Také je často zmiňována absence mini-USB u displejové části nebo DVD mechaniky v části druhé. Prý je také příliš lesklý displej, manuál k ničemu.. a takhle by se daly hledat další a další mouchy, asi tak jako na veškeré elektronice.

ASUS EEE Pad Transformer TF101 16GB je velmi zajímavý produkt, zvláště pro ty, kteří se nemohou rozhodnout mezi tabletem a netbookem. Dokonce ani cena není přemrštěná, jak u takových nápadů a inovací bývá zvykem. Já bych řekl, že i v současné verzi vzhledem k současné ceně nad zauvažováním jistě stojí. Nicméně přeci jenom bych počkal, jak odpoví konkurence, jak to bude s cenami po Vánocích, s operačními systémy v průběhu příštího roku. A nebo, jestli se někdy také příští rok neobjeví nějaká vylepšená verze, která zkrátka některé mouchy vychytá.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.