Spuštění ATX zdroje bez počítače

Dnešní článek bude poměrně krátký. Bude se jednat o jednoduchý návod, jak spustit ATX zdroj bez použití počítače.

Spuštění zdroje se může hodit například pro velmi jednoduché ověření, jestli zdroj funguje, resp. alespoň se zapne. Ne vždycky samozřejmě máte po ruce osazenou základní desku, nebo počítač, ve kterém byste se chtěli nebo mohli zrovna vrtat. Pokud odejde důležitá součást, pak se samozřejmě nezapne a zdroj může jít rovnou do křemíkového nebe.

Takže jak na to. Budete potřebovat zdroj, napájecí šňůru, malý kousek izolovaného vodiče a samozřejmě napájení.

  1. Nejprve na výstupu zdroje najděte zelený a černý vodič, černý myšleno ze strany blíže ke středu. U některých zdrojů bývá zelený drýt nahrazen fialovým. Ale myslím, že se nemusíte obávat. Už jsem se dříve párkrát spletl, zapojil jsem to špatně, ale zdroji ani mně se nic nestalo.
  2. Tyto vodiče spojte kouskem izolovaného vodiče.
  3. Zdroj zapněte.
  4. Zdroj zůstane zapnutý, dokud bude zdroj zapnutý a dokud budou vodiče spojeny.

A to je všechno. Jak jsem říkal na začátku, velmi jednoduchá záležitost. A opdravdu se to někdy hodí, pokud se semtam v nějakém tom počítači vrtáte, což já dělám tedy poměrně často. Ale jelikož jsem často zapomínal, o které dva piny jde, vždycky jsem si to musel dohledávat. Tímto už si to budu snad pamatovat o něco déle a někomu to mohlo třeba i pomoct, minimálně ušetřit nějaký ten čas.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.