Recenze tuneru LEADTEK WinFast DTV Dongle mini

V dnešním díle se podíváme na zoubek digitálním televizním tunerům do USB, konkrétně modelu WinFast DTV Dongle mini firmy LEADTEK. Mít televizní tuner do počítače je poměrně dobrá věc, zvláště pokud jste už trošku závislí na televizi a nedokázali byste se bez ní obejít na tuzemské dovolené, nebo pokud reklamujete televizi a někdo z rodiny nevydrží být po dobu reklamace bez TV. Mě potkalo právě to druhé.

Dělají se dvě základní verze USB DVB tunerů: Verze do PCI slotu nebo verze do USB. USB verze pak bývají přenositelnější v tom smyslu, že máte na výběr jak klasický počítač, tak i notebook a navíc přeci jen demontáž PCI karty by zabrala pár minut. Jako vždy, při hledání nového zboží jsem se poradil se servery typu heureka.cz nebo zbozi.cz. Seznam adeptů byl poměrně rozsáhlý, bylo tedy třeba vyřadit ty od méně známých dodavatelů (já volím asi 7 nejoblíbenějších odzkoušených) a méně známých značek. Jelikož nikdo nemá rád čekání, vypadly i ty, které neměl známý dodavatel skladem. Poté ty, které neměly dálkové ovládání, které měly špatné hodnocení od uživatelů, ty, které byly dražší než 750Kč. Nakonec se výběr zúžil na pouhé 4 modely. A to tyto:

  • LEADTEK WinFast DTV Dongle mini oranžový
  • Multimediální přehrávač ASUS MyCinema U3100 Mini Plus
  • MSI DIGIVOX HYBRID (Analog/Digital TV TUNER,černý)
  • Pinnacle PCTV Flash Stick nano 282e DVB-T mini 2GB paměť

První dojem z nového tuneru
Nakonec už asi dle názvu článku a prvního odstavce jistě odtušíte, který jsem zvolil. Takže první dojmy: V recenzích vypadal dobře, na video na netu vypadal dobře, po vybalení z krabice vypadal dobře. Co mě mile potěšilo bylo třeba, že na dodané anténce byl magnetický spodek, tedy možnost anténku uchytit na jakýkoli kovový povrch. Dále bylo dobré to, že výrobce též dodává redukci pro klasickou televizní anténu.

Poprvé v akci
Instalace proběhla bez větších obtíží. Jen u ovladače je trochu zavádějící popis. Pokud byste taky nemohli rozluštit, malá rada: Plus je ze spodní strany ovladače, minus z horní. Po spuštění programu celkem ok. Někomu by mohlo vadit, že je tento program v angličtině. Ačkoli je lokalizován do alespoň 8 jazyků, čeština mezi nimi chybí. U hledání programů si počkáte téměř 5 minut.

Druhý pohled: Nicmoc, zdá se
Co mě ale nemile překvapilo, byla kvalita, resp. nízká síla signálu na dodávanou přenosnou anténu. Ještě, že tam přidává i tu redukci. Mnohem lepší by bylo, kdyby se výrobce vykašlal na vlastní anténku a prodával třeba ještě o stovku levněji. Ačkoli jsem se snažil nasměrovat anténku všemožně, pokud možno co nejlépe k nebližšímu vysílači Bukové hoře, lepšího signálu než 2 čárky z 5 jsem nedosáhl a nedalo se na to vůbec koukat. Test ve Windows Media Center dopadl podobně, akorát musím uznat, že s programem TotalMedia 3.5 se mi tedy pracovalo lépe, už kvůli nižším systémovým nárokům. Taky se mi moc nelíbilo, že spojení s externí enténou není příliš stabilní.

Trocha naděje na lepší signál
Mnohem lepšího výsledku jsem dosáhl po připojení klasické antény. Signál byl velmi kvalitní. V duchu jsem se radoval a chtěl jsem mu dát dobré hodnocení. Jenže následující den už se zařízení nerozeběhlo, v jenom počítači o něm USB sloty ani nevěděly, v druhém se chybně nainstaloval ovladač a program tuner nenašel. Reklamace hned druhý den užívání je tedy opravdu špatná vizitka, zvláště pro LEADTEK, kterému jsem docela věřil.

Závěr
Co dodat závěrem, doufám že u reklamace nebudou žádné problémy. A pokud jste si omylem toto zařízení koupili i Vy, přeji abyste měli větší štěstí než já.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.