Recenze TP-LINK TL-WN722NC

Po nějaké době jsem měl opět tu čest pracovat s dalším zařízením, a tak se opět v mé recenzi podělím o své dojmy, které jsem z toho zařízení měl. Jedná se o USB Wi-Fi adaptér TP-LINK TL-WN722NC.

USB Wi-Fi adaptéry obvykle slouží pro příjem Wi-Fi signálu do klasického stolního počítače, který není vybaven Wi-Fi v základu (což zatím naprostá většina není). Nebo se také může hodit ke starším notebookům, kde buď Wi-Fina není vůbec (to už se moc nestává), nebo je přijímaný signál nedostatečný. USB adaptéry se těší o něco větší oblibě oproti Wi-Fi adaptérům do PCI, protože je narozdíl od nich můžete snadno a jednoduše přenést k libovolnému počítači, nemusí se jednat o desktop a přepojení trvá řádově pouhé jednotky sekund.

Tento produkt jsem si vybral proto, že byl na trhu v dané kategorii mezi nejprodávanějšími. A zároveň také kvůli jeho technickým vlastnostem, při kterých ale zůstal v cenově dostupné hladině do 400 Kč. Na přijímač, který zvládne příjem i rychlostí specifikaci 802.11n (až 150Mbit/s), obsahuje v balení i stojánek a vysokoziskovou 3 Dbi všesměrovou anténku, je to velmi zajímavá cena. Podpora standardních kódování WEP/WPA/WPA2 je samozřejmostí.

Jako několik podobných produktů, tak i TL-WN722NC má dva základní režimy provozu:

  • Přijímač signálu
  • Ad-Hoc

První dojem – instalace
První dojem s tímto zařízením mohu popsat na jedničku. Instalace ovladače je velmi jednoduchá. Na přiloženém mini-CD jsou ovladače pro 4 zařízení, vyberete to správné a během chvíle se připojíte k síti (v režimu přijímač). Musím podotknout, že nainstalujete-li pouze ovladač, pak se vůbec nemusíte obávat, že by se instalovaly složité podpůrné aplikace, které by tento hardware vyžadoval. Nic takového, zobrazí se standardní ikonka systému Windows, vše je integrováno. Instalace zařízení je jednoduchá, nezabírá téměř žádné místo a je maximálně jednoduchá. U systému Windows7 x64 Professional jsem zaznamenal, že nebylo ani třeba ovladač vybírat.

Druhý dojem – použití
Signál je o něco silnější než v lepších noteboocích, a rozhodně lepší, než u zařízení s integrovanou anténou. Pomocí anténky se dalo zjistit s téhož místa o 28% více sítí, než s notebookem HP 625. A to není všechno – zařízení má externí anténu, ne pevnou – tudíž je možno vyměnit za silnější (s konektorem RP-SMA). Jen bych možná vytknul poměrně malou délku USB kabelu vedoucí ke stojánku.

Závěr
Zpracování i použití zařízení TP-LINK TL-WN722NC mě nadchlo v dobrém slova smyslu v mnoha ohledech, od instalace po použití. Zatím je málo, co bych vytkl. Takže pokud zvažujete nákup externí Wi-Fi anténky, rozhodně toto zařízení doporučuji.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.