Recenze notebooku HP Pavilion dv6-3040

Je to již něco přes půl roku, co jsem si po svém starém Aceru Extensa pořídil notebook nový. Ne, že by mi ten původní pro moji kancelářskou práci nevyhovoval, ale chtěl jsem si na něm také občas pro relax zahrát nějakou hru. Což tedy téměř nešlo :D. Také baterie už začínala dosluhovat. Byl tedy čas na změnu, a to na velmi razantní. Koupil jsem si za 21 tisíc HP Pavilion dv6-3040.

HP Pavilion dv6-3040 | zdroj: czechcomputer.cz

Můj původní notebook měl pouze běžný procesor o frekvenci 1,8 MHz. V tomto směru jsem si v mnohém polepšil, protože můj nový notebook má dvoujádrový procesor Intel Core i5 o frekvenci 2,4 MHz. Díky tomu nemá problém ani s aplikacemi, které jsou na výkonu procesoru závislé, což byl u Aceru vcelku problém.

Přímo tento typ přenosného počítače jsem si vybral ale především kvůli grafice, od které jsem požadoval solidní výkon pro spuštění a dobrý provoz graficky náročných programů, jako jsou grafické 3D programy a hry. Zároveň jsem ovšem nechtěl přijít o relativně solidní výdrž baterie. To mi tento notebook umožnil tím, že má přepínatelnou grafiku. Hlavní grafická karta ATI Mobility Radeon HD 5650 poskytuje velmi pěkný grafický výkon, ale při jejím zapnutí vydrží notebook spuštěný cca 1,5 -2 hodiny. Pro běžnou kancelářskou práci ale stačí používat integrovanou grafiku, kdy je výdrž 3-4 hodiny. Taková doba na použití notebooku při cestování atd. úplně stačí.

U původní řady Pavilion byl velmi často problém s přehříváním. Tento notebook sice také není zcela nejchladnější, ale problémy s přehříváním jsem zatím nemusel vůbec řešit. Zahřívá se více především, když je spuštěna hlavní výkoná grafická karta. Chvíli jsem uvažoval o pořízení chladící podložky, ale nakonec jsem dospěl k názoru, že to ani není potřeba.

S grafickou kartou souvisí také relativně velká hlučnost notebooku. Například při hraní graficky náročných her, jakou je například CoD4 nebo CoD: Black Ops, je chlazení dost hlučné, protože grafická karta potřebuje opravdu hodně chladit.

Nakonec bych se ještě rád zmínil o celkovém provedení notebooku. Co mě zaujalo na první pohled, je velmi kvalitně zpracované šasi z broušeného hliníku. Líbí se mi také přihlašování do systému pomocí čtečky otisků. Oproti mému původnímu Aceru má také jinak pojatý touchpad. Pohyb prstu snímá po celé ploše (tedy i přes tlačíta), na což jsem si ale po krátké době zvykl.

Celkově notebook hodnotím tak, že kdyby jsem vybíral notebook znovu, tak si opět vyberu tento, protože jsem s ním za dobu používání naprosto spokojen.

O Filip Matějka

Jsem provozovatelem webu ajtaci.net. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře, obor počítačové systémy. V současné době jsem studentem na Univerzitě v Pardubicích. Musím také nějakým rozumným způsobem uživit provoz tohoto webu, takže se Vám předem omlouvám za občasné PR články. Doufám, že mě chápete.