Recenze LCD monitoru ASUS VW227D

Málokdo si dnes vystačí s klasickým CRT monitorem. Buď zabírá na stole příliš místa nebo jeho rozlišení není dostatečné, aby se daly hrát hry či sledovat filmy v HD nebo FullHD rozlišení. Proto se velká spousta lidí poohlíží spíše po LCD technologii (z anglického Liquid Crystal Display). Dneska bych se rád zaměřil na jeden konrétní monitor, a to ASUS VW227D, jenž jsem nedávno pořídil.

ASUS VW227D je 21.5″ LCD monitor, který má oproti konkurenci jednu obrovskou výhodu, totiž LED podsvícení. U kategorie mezi 17-20 palci najdeme zástupců dispejů s LED technologií podsvícením velké množství, ale u 21-22 palcových monitorů, zvláště u těch do 3000Kč se takových vyskytuje jen velmi málo. A právě tento monitor má navzdory zajímavé ceně, záleží sice na dodavateli, ale dá se sehnat už okolo 2600Kč, touto technologií podvícení disponuje.

Jak jsem již už psal v článku minulém, který byl na toto téma přímo zaměřen, podsvíení LED má oproti klasickým trubicím CCFL nezanedbatelné výhody. Ve zkratce je to především delší životnost a menší spotřeba energie. Na tento monitor bývá poskytována 3-letá záruka a jeho spotřeba při běžné práci činí maximálně 25W. V úsporném StandBy režimu pak méně než 1W. V porovnání s ním mají třeba panely s CFFL trubicemi spotřebu mezi 40-60W. Navíc je velmi dobře designově povedený, zvláště pokud máte rádi rámeček ze všech stran symetrický, modrou diodu signalizující zapnutí a dáváte přednost spíše matnému rámečku namísto lesklého, aby na něm tolik nebyly vidět ulpívající částečky prachu nebo otisky prstů.
Obrázek monitoru Asus VW227D

První zapnutí
Pokud přecházíte z 17″ nebo 19″ CRT, budete vždy při přechodu mile nadšeni. Zvláště u monitorů, jenž bez problému zvládají FullHD rozlišení 1920x1080pix, což tento samozřejmě zvládá. Jakmile si na to zvyknete – a věřte mi, že to bude velmi rychle – už nikdy nebudete chtít dát starý CRT monitor zpět. Asi jako první věc, co vás napadne, bude sehnat kvalitnější pozadí plochy. A hned druhá věc bude vyzkoušet oblíbenou hru ve FullHD rozlišení. První dojem jen trochu může kazit, že ASUS lepí nálepku vpravo nahoře tak, že zasahuje do zobrazované plochy. Takže možná spíš první věc, co Vás může napadnout, je nálepku odlepit.

Nedostatky
Tento monitor má podle mého názoru dva základní nedostatky. Jedním z nich je, že tento monitor má pouze jediný vstup, a to starý dobrý modrý RGB analogový D-SUB. Samozřejmě, pokud máte grafickou kartu, která tento konektor nemá, pořízení redukce z DVI na D-SUB není naštěstí vůbec drahá, většinou ji naleznete i v příslušenství nových grafických karet. Takže pokud se Vám tento monitor opravdu líbí a přihlédnete taky na zajímavou cenu, absenci DVI vstupu mu jistě odpustíte. HDMI budete muset u tohoto panelu také muset oželet.

Co se ale může ukázat jako velký prodblém, nedá se sundat noha stojanu, pokud chcete panel uchytit na zeď. Pokud si vyberete tento monitor právě kvůli tomu, že se dá pověsit na zeď, a to pomocí držáku standardu VESA 100×100 (dá se pořídit za cca 300Kč), budete nemile překvapeni. Podstavec jde dolu jedna dvě, ale tu nohu prostě koncový uživatel odtranit nemůže. Tuto informaci mám přímo z českého zastupení společností ASUS, které dodavatel kontaktoval. U naprosté většiny modelů lze noha odejmout jednoduše, stačí odšroubat dva tři šroubky. Zde jsou šrouby našroubovány zevnitř panelu a zvenku je drží šestihrané matky v úzké šestihranné drážce. Prostě není šance bez ztráty záruky podomácku nohu sundat. Též při uříznutí plastové nohy ztratíte kýženou 3-letou záruku. Takže Vám nakonec nezbyde nic jiného, než si na trčící kus nohy prostě zvyknout.

Technické parametry v kostce
Úhlopříčka displeje: 21.5″ (54,7cm)
Rozlišení: 1920 x 1080 pixelů
Doba odezvy: 5 ms
Max.jas: 250 cd/m2
Kontrastní poměr: 50 000 : 1
Dynamický kontrast: 10 000 000 : 1
Pozorovací úhel horizontální: 170°
Pozorovací úhel vertikální: 160°
Rozteč bodů: 0.248 mm
Barerná hloubka: 16.7 Mil.
Technologie podsvícení: LED
Vstupy z PC: analog D-Sub (RGB)
Formát obrazu : 16:9
Max. horizontální frekvence: 80 kHz
Max. vertikální frekvence: 75 Hz
TV tuner: NE
Typ LCD: TFT TN
Dálkové ovládání v balení: NE
Integrované reproduktory: NE
Pivot (otáčení panelu): NE
Náklon: +20°~ -5°
Umístění na zeď VESA: 100x100mm
Zabezpečení: zámek Kensington
Normy: TCO03, CB, CE, FCC, CCC, UL, VCCI, PSB, BSMI, Gost-R, RoHS, C-Tick, WEEE, WHQL
Možnosti obrazu: Technologie SPLENDID Video Intelligence, Technologie SPLENDID Video Preset Modes (5 předvoleb), Volba pleťového odstínu (3 předvolby), Volba teploty barev (5 předvoleb)
Pohodlná tlačítka rychlého výběru: Volba SPLENDID Video režimů, Automatické nastavení, Nastavení jasu, Contrast Adjustment

Závěr
Pokud Vám nevadí, že tento monitor nemá digitální vstup (DVI-I) a že při případném pověšení na zeď se nedá sundat noha, pak je tento panel nejlepší možnou volbou. Jinými slovy vysoká kvalita od velmi solidního výrobce za velmi rozumnou cenu.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.