Recenze grafické karty MSI N450GTS-MD512D5/OC

S touto grafickou jsem se setkal, když jeden kamarád, jinak vášnivý hráč, potřeboval ještě lepší výkon, než u grafické karty EN9600GTS. Vybíralo se z hodně modelů různých cenových relací. Dokonce už byla objednána jiná, levnější, ale potom se zjistilo, že vášnivý hráč potřebuje skutečně ještě lepší výkon, aby byl znát taky nějaký ten rozdíl.

Je zřejmé, že když píšu o herní grafice, je jasná, že to nebude jen tak nějaké ořezávátko. Tuto grafiku do PCI Express x16 2.0 seženete od 2200,-. A mezi vybíranými grafikami nakonec strčila do kapsy třeba ATI Sapphire Radeon HD6670 1GB za necelých 1800Kč nebo ATI Sapphire Radeon HD5670 512MB s DDR5 za necelých 1500 Kč.

Co se samotného jádra týče, byl tu ještě jeden další konkurent a k jeho finální výhře nechybělo moc. Byl to ATI Saphhire Radeon HD6670 s 1GB GDDR5 za necelých 2600 Kč (tamta levnější měla pomalejší paměti GDDR3). Jenže pokud si najdete srovnání jádra HD6670 s jádrem nVidia 450 GTS, pak nVidia zhruba o čvrtinu vyhraje. Takže nakonec MSI oproti ATI grafice měla rychlejší jádro (850 MHz oproti 810 MHz), o trochu pomalejší paměti (3650 MHz oproti 4000 MHz), vyšší spotřebou, ale o nezanedbatelnou částku příznivější cenu. Jistě se nevidíte, že nakonec vyhrála MSI.

První dojem
Když grafickou kartu poprvé vyndáte s krabice, jistě Vás napadne, že vypadá ještě mnohem lépe, než vypadala na obrázku na e-shopu. Chlazení se Vám zdá ještě o něco větší, 2-slot takový robustnější. Provedení nebylo co vytknout, absolutně bez chybičky (bodejť by taky jo, za tu cenu).

Druhý dojem
Trochu mě nemile překvapilo, že výrobce MSI nemá na stránkách u tohoto modelu pro Windows 7 64-bit správný ovladač. Z CD vždy šel, ovladač stažený z nVidia.com taktéž, ale jakmile se dal instalovat aktuální ovladač ze stránek MSI, vždy nastal problém. Změna na podivné rozlišení, podivné barvy a zásek ve třetině instalace. Takže naštěstí šel nainstalovat alespoň z jiných zdrojů. Ale takovému výrobci jako je MSI by se tohle stávat nemělo. Jako perličku bych si dovolil uvést, že na jednom místě v manuálu dokonce zapomněli (už asi pěkně dlouhou dobu) přepsat OpenGL 2.0 na OpenGL 4.0. Nebo se prostě jen překlepli a korektor si toho nevšiml. Dále byla grafika, už teda ne přímo mnou, ale kamarádem, testována. No a 6 her rozeběhl na nejvyšší detaily bez jakéhokoli problému, u dalších 2 opravdu nejmodernějších a téměř nejnáročnějších her vůbec pak na střední detaily. Mezi testovanými hrami nechyběl ani Crysis II. Nedalo by se říct, že by velikost grafické paměti měla příliš velký vliv na výkon, zásadní vliv má rychlost čipu a hned záhy rychlost pamětí.

Technické údaje v kostce

Jádro:
NVIDIA GeForce GTS 450 (GF106)
Počet stream procesorů: 192
Výrobní technologie: 40 nm

Paměť:
Kapacita: 512 MB
Typ: GDDR5
Sběrnice: 128bitová

Frekvence:
Jádro: 850 MHz
Paměť: 3608 MHz

Rozhraní:
PCI Express x16 2.0

Výstupy:
1x HDMI 1.4
1x Dual-link DVI
1x D-sub

Chlazení:
Dvouslotové
Aktivní ventilátor (90 mm)

Rozměry:
210 x 112 x 40,5 mm

Technologie:
Microsoft DirectX 11
OpenGL 4.0
NVIDIA PhysX
NVIDIA CUDA
DirectCompute 5.0
NVIDIA SLI
NVIDIA PureVideo HD
NVIDIA 3D Vision
HDCP

Spotřeba:
106 W

Dodávané příslušenství:
CD s ovladači a utility
Redukce DVI na VGA
Redukce DVI na HDMI
Napájecí kabely
Antivirový software Norton Internet Security (60denní zkušební verze)

Závěrem
Všechno se testovalo společně s 450W PFC zdrojem, Intel Pentium 4 2.8GHz Dual-Core, 4GB 1066MHz DDR2 RAM, 250 GB SATAII HDD, DVDRW SATA a nově i ve skříni C-Tech Flamingo. Co dodat na závěr? Aktuální ovladače stahujte raději přímo z nVidia a s největší pravděpodobností budete maximálně spokojeni. Koupí získáte skutečný nefalšovaný grafický výkon, vyhovující i některým trochz více nýročným hráčům, za velmi rozumnou cenu.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.