Raspberry Pi slaví úspěch – předobjednávky překročily hranici 350 000 kusů

I když bylo předchozí období pro minipočítač nesoucí jméno Raspberry Pi velmi náročné, nijak neohrozilo pozornost ze strany komunity. Nejprve prodej na poslední chvíli zdržely hardwarové komplikace, později přišla na řadu nesnáz v podobě vyžadované CE certifikace. I tento problém se však podařilo úspěšně eliminovat, a proto se počítač připomínající běžnou platební kartu může postupně dostat mezi zájemce. Ti přitom kvůli pořízení nemusí sahat nijak hluboko do peněženky. Plně funkční model totiž s sebou nese atraktivní cenovku 35 dolarů. A komu je počítač Raspberry Pi vlastně určen? V prvé řadě potěší především nadšence dopodrobna zkoumající PC techniku. Plně totiž mohou rozvinout svůj talent a vystavit hardware nejrůznějším testům. Počítač dále může vyslyšet přání lidí, kteří chtějí tvořit aplikace v nižším programovacím jazyku či rovnou strojovém kódu (assembleru). Jako poslední oblast, ve které Raspberry Pi exceluje, jmenujme využití jako ústředního prvku levného serveru s libovolnými funkcemi.

První dostupná vlna deseti tisíc vyrobených kusů vydržela pod náporem zákazníků jen v řádech minut. S ohledem na podobnou poptávku byla společnost Raspberry Pi Foundation pochopitelně nucena zajistit mnohem rychlejší a flexibilnější produkci. I přes všechny tyto uvedené kroky však stále koupi brzdí neutuchající zájem. Nezasvěcenému pozorovateli se až může zdát, že neexistuje žádný systém zajištující dodání produktu, i když je pravdou právě opak. Dva distributoři již zaznamenali více než 350 tisíc předobjednávek. Společnost Element14 hlásí 100 000 kusů, zatímco RS Components přes 250 000 modelů, přičemž očekává nárůst v podobě 30 000 každý týden.

Dle posledních zpráv plánuje firma Element14 dodat zboží do konce června všem zákazníkům, kteří svoji objednávku učinili do 18. dubna.

Alternativní model

Raspberry Pi Foundation rovněž plánuje prodávat levnější variantu za 25 dolarů, stále však neexistují žádné informace, kdy by tak mohlo být učiněno.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.