Proč preferuji laser

V dnešní době jsou na trhu mezi tiskárnami především tiskárny inkoustové a tiskárny laserové. Budeme-li brát tedy jenom sektor běžných uživatelů, tj. pomineme-li tisk jehličkovými tiskárnami, plotery a podobně.

Budete-li si chtít k počítači pořídit tiskárnu, jistě budete vybírat, která se dvou variant by pro Vás byla výhodnější. Jistě Vás na trhu zaujme sektor velmi levných multifunkčních tiskáren, které mají možnost tisknout, kopírovat a skenovat a které zároveň pořídíte již na několik pár set korun. Výhoda multifunkčnosti je opravdu velká, často můžete udělat kopii 1:1 pohým stiskutím jednoho tlačítka.

O něco poněkud dražší kategorií jsou potom tiskárny laserové. Dříve byla cenové propast mezi těmito dvěmi kategoriemi celkem velká, dnes už se poměrně dost zužuje. Je také dobré říct, že se na trhu pro běžné uživatele uchytily hned 2 varianty, a to čerbonílé a barevné laserové tiskárny. I mezi nimi lze nalézt cenový rozdíl. Multifunkční barevné laserové tiskárny také existují, ale zatím je tato varianta poněkud pro trh pro běžné nenáročné uživatele poněkud dražší. Někdy tyto produkty už potom připomínají především klasické kopírky, mnohdy bývají také vybaveny faxem, což nejen jejich výrobu prodražuje, ale mnozí nenároční uživatelé tuto funkci nevyužijí.

Nyní nastane právě otázka, jestli se vyplatí zakoupit multifunkční barevnou inkostovou, nebo si pár stovek připlatit za černobílou laserovou, a nebo si ještě pár stovek připlatit za barevnou laserovou tiskárnu. Můj osobní názor je, že byste se měli raději poohlížet raději spíše po těch posledních 2 variantách, případně si časem skener pořídit zvlášť. Otázkou zůstává, proč si to myslím.

Důvodů je hned několik. Osobní zkušennosti s první skupinou nebyly zatím nikterak vábné. Často zasychající barvy mě donutily si o této skupině myslet svoje. Navíc náplně do těchto tiskáren, tzv. cartridge, často téměř odpovídají pořizovací ceně nové tiskárny. Naštestí se pro některé modely dělají i cartridge neoriginální, nebo se náplně dají doplňovat. Tyto varianty pak jsou i víckrát než 3x levnější oproti koupi nových originálních barev. Jak už jsem psal, moje zkušennosti jsou s těmito tiskárnami celkem špatné. Ještě donedávna jsem s nimi měl celkem trpělivost, ovšem když už zaschla barva mezi všemi čtyřmi tiskárnami, se kterými jsem se za poslední 3 roky dostal do styku, asi 20x, trpělivost došla.

Již půl roku používám jednu z levnějších barevnýh laserových tiskáren a mohu říci, že jsem spokojen. Náplni do těchto tiskáren se říká vedle. Vedle tedy leží inkoustová multifunkce, která slouží už jen jako skener. Laserové tiskárny jsou rychlejší, tisk se mi zdá kvalitnější. Ovšem pokud Vám dojde toner, vyjde to mnohem dráž než doplnění barvy. A to o dost. Ani repasování toneru není úplně finančně nenáročné. Na druhou stranu tonery vydrží tisknout až několik tisíc stránek, což může být k domácímu využití velmi dlouhá doba. Nevýhody laserových tiskáren mohou být snad jen dvě. Jednou je vyšší hlučnost při zahřívání a druhou produkce ozonu. Doporučuje se, aby se místnosti, kde se tiskne laserovými tiskárnami, dostatečně větraly.

Jistě, je to pouze můj názor a Vy můžete mít dozajista jiný. Třeba máte doma právě multifunkci, vesele doplňujete a tisknete několik měsíců zatím v pohodě. Já jsem bohužel takové štestí neměl.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.