Problémy s e-booky v ČR

Jak už to tak bývá, Česká republika je opět pozadu. Tentokrát se musíme pozastavit nad tím, jak moc nám utekly moderní trendy co se týče e-booků. Problém není v hardwaru, populární čtečku Kindle si už koupilo mnoho z nás, případně jsme si zvykli číst elektronické knihy na velkých displejích telefonů nebo na počítačích samotných (osobně raději využívám služby notebook, teď zrovna elitebook hp). Problém je s překlady a dostupností knih. Obojí je, bohužel, dáno nevolí a neprozřetelností vydavatelů.

Knihy online prostě budou

Už před rozšířením čteček existoval trh s e-booky, povětšinou hlavně ten černý, kde se internetem šířily v různých formátech (pdf, doc i txt) knihy, které nějaký ochotný člověk do elektronické podoby převedl. Málokdy šlo totiž o práci vydavatelů a zodpovědných osob, které v tom samozřejmě nespatřovali nic výhodného, protože oficiální trh prostě neexistoval. Doba pokročila, ale přístup vydavetelů nikoliv, což znamená problémy- pro uživatele (tedy čtenáře) i samotné vydavatele.

Čas nezastavíte

Vše jde kupředu, výpočtová technika je toho zářným důkazem. Lidé si rychle zvykají na pohodlí, které e-booky přinášejí a jen tak se ho nevzdají. Vydavatelé přesto sázejí na prodejí fyzických knih. Proč? Nevěří trhu, kde je snadné něco zkopírovat, to je pochopitelné. Druhým důvodem jsou další náklady, které převedení do elektronické podoby přináší, byť tady jde spíše o výmluvu- s náklady na vytisknutí a další prodej papírových titulů se to nedá vůbec srovnávat.

Pirátství tu je, bylo a bude. Kdo chce, dokáže si sehnat jakýkoliv software zdarma. Jenže většina populace je dnes připravena zaplatit za pohodlí. Vezměme si Kindle- kdo by odolal možnosti mít všechny tituly v češtině dostupné na jednom internetovém obchodu, kde by si mohl vše stáhnout i zaplatit, to vše přes samotný Kindle? Kdo by se chtěl hodiny patlat s nalezením na pirátských stránkách?

To si opravdu vydavatelé neuvědomují, že je lepší prodat 1000 e-booků za třeba jen pár desítek korun, než vytvořit prostor pro čím dál snadnější vytváření a sdílení nelegálních kopií? Lidé chtějí výsledky, a pokud vydavatelé nabídnou o trochu lepší výsledky než „bezplatná konkurence“ a zároveň nasadí slušné ceny, mohou na knihách dál vydělávat. V opačném případě se dostanou do spirály neochoty a neúspěchu, kterou přeruší až přizpůsobení se. I pro nás čtenáře by bylo lepší, kdyby v nastalé situaci viděli spíše příležitost, než problém a ohrožení.

O Filip Matějka

Jsem provozovatelem webu ajtaci.net. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře, obor počítačové systémy. V současné době jsem studentem na Univerzitě v Pardubicích. Musím také nějakým rozumným způsobem uživit provoz tohoto webu, takže se Vám předem omlouvám za občasné PR články. Doufám, že mě chápete.