Problém desky ASUS P5P41C se dvěma HDD

Dnes bych se rád podělil o zkušennost, kterou jsem nabyl se základní deskou ASUS P5P41C. Jednalo se o to, že na této desce nemohly současně běžet dva SATAII pevné disky. Možná se jednalo o vadu kusu, ale jak se ve finále ukázalo, jednalo se spíš o vadu celé této řady.

Popis základní desky
ASUS P5P41C je ATX základní deska se slotem LGA775 s FSB max. 1333 MHz, která se ještě před půl rokem dala na českém trhu sehnat na poměrně zajímavou cenu. Osadit do ní jdou procesory až Intel Core 2 Extreme a Quad, do 4 slotů až 8GB operačnípaměti DDR3 1333 Mhz s podporou technologie Dual-Channel, disponuje 7.1 kanálovým zvukem i s možností S-PDIF, 1 GB LAN připojením, sloty PCI, USB, PS/2. Ale to není příliš podstatné. Podstatná je možnost připojení až 4x SATA II zařízení (max. 3 Gbit/s) a až dvou IDE ATA zařízení (ATA 100/66/33).

Popis chyby
Počítač nějakou dobu fungoval bez problémů. Obsahoval DVD-RW multiformátovou mechaniku IDE ATA a SATAII pevný disk Seagate Barracuda 7200.7 ST3200822AS. Problém nastal až při pokusu o připojení druhého pevného disku Seagate Barracuda 7200.12 ST3500418AS). Disk byl nový, na jiném PC naformátovaný NTFS. Zdroj byl o maximálním výkonu 580 W, takže by neměl mít nejmenší problém s napájením celého počítače, předebším desky, obou disků, grafické karty, atd. A datový kabel byl odzkoušen taktéž.

Počítač však po připojení druhého disku, ani po správném nastavení bootování ze stávajícího disku, nenabootoval. Nejprve se v BIOSu oba přihlásili a na asi třetí pokus se podařilo dostat do Windows. Jenže zrada: Systém Windows jej nerozpoznal. Až po manuálním kliknutí na Vyhledat změny hardwaru. Poté se nainstaloval ovladač, ale i tak to s disky nebylo vůbec jednoduché a počítač udělal po restartu to, nad čím zůstal rozum stát: Správce počítače viděl nový disk, Tento počítač viděl starý a systém byl nabootován ze starého. Po dalším restartu bez změny hardwaru byl vidět pouze disk nový, ale starý ne. Windows tedy už nenabootoval.

Postup odstranění chyby
To ukazovalo na chybu základní desky, resp. BIOSu. Oba byly připojeny, jeden nebyl detekován. Verze BIOSu, se kterou byla tato deska zakoupena je 0502. Tato verze se nedá ani stáhnout na stránkách výrobce desky, tam jsou verze 0307, 0402 a 0604. Dokonce pokud si stáhnete utilitu ASUS Update pro re-flashnutí paměti BIOS přímo ze systému Windows, vyšší verzi než 0402 při volbě stažení vhodného BIOSu v nabídce neuvidíte.

Utilitu si ale přesto stáhnout můžete, plus ještě verzi 0604 BIOSu (soubor .ROM). Archiv rozbalte a spusťte program ASUS Update. Teoreticky je možné BIOS přehrávat i přes utilitu AFUDOS Bios Update, ovšem níže popsaný postup je mnohem jednodušší, tím pádem elegantnější. Vyberte možnost aktualizace BIOSu ze souboru a vyberte ROM soubor. Vyčkejte, až operace proběhne a až Vás vyzve dialogové okno, restartujte systém.

Závěr
Po restartu systému už nebyl žádný problém s připojením obou pevných disků, vše fungovalo v BIOSu i v systému Windows 7 32-bit v naprostém pořádku. Třeba někdo bude řešit obdobný problém a tento příspěvek mu může v lecčems pomoci.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.