Nová éra – ultrabooky?

V dnešním článku bych se rád zaměřil na nově nastupující trend v IT technologiích, na ultrabooky. Mnozí z Vás o nich jistě již slyšeli nebo četli. Mají však na česém trhu nárok na úspěch? O tomto a dalších tématech bych se dnes rád zmínil.

Že jste ještě neslyšeli, co je to ultrabook? Nevadí. Zjednodušeně je to takový notebook, na který jsou ovšem kladeny přísnější požadavky. A to především 2 požadavky, jak na výkon, tak na rozměry. Ano, ultrabook by díky malým rozměrům – především extrémně tenké tloušťce, měl dosahovat daleko lepší mobility. A přitom byste neměli být ošizeni o výkon, na který můžete být zvyklí třeba z manažerské třídy klasických notebooků. A aby toho nebylo málo, při zachování tohoto výkonu, tloušťky do 1,8 mm, displeje o velikosti maximálně 14″ a hmotnosti do 2 kg vydrží při standardní práci s přehledem více jak 4 hodiny na baterii.

Otázkou je, proč myšlenka ultrabooku se neprosadila dřív. Proslýchá se, že během příštího roku by měl podíl ultrabooků zaujímat až 40% prodeje. Nicméně doteď jsem pouze vychvaloval klady při výčtu požadavků, ale nezmínil se o záporu. Tím prozatím zůstává cena. Ať už si vyberete model od společnosti Asus, Toshiba, Lenovo, Acer nebo v brzké době už i od Hewlett-Packard, Fujistsu nebo Dell, zatím se jedná o částky okolo 20 tisíc Kč. A to je vzledem k očekávané ekonomické recesi poměrně vysoká částka.

Doteď jste si mohli vybrat mezi klasickým notebookem nebo netbookem, dle využití. S tím, že u netbooku nebo méně výkonného notebooku můžete za pořízení nového přístroje zaplatit už okolo 6-7 tisíc. Ultrabooky jsou novou variantou, uvidíme, jak se na českém trhu uchytí, zdali zlevní po Vánocích, po uvedení dalších modelů na trh, nebo jestli se opět tichosti z trhu stáhnou. Ovšem nápad je to výborný, i když – mohl přijít dříve. Necháme se překvapit.

Tagy:

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.