Notebooková USB lampička

Dnešní článek bude o jedné užitečné věciččce, a to o malé cestovní LED lampičce k notebooku, napájenou pomocí USB. V některých případěch může taková lampička hezky posloužit.

Jednu takovou jsem nedávno dostal. A jelikož už s tím mám nějaké zkušennosti a baví mě to, rozhodl jsem se o ní napsat recenzi. Což ostatně dělám téměř u každého hardwaru, který mi přijde pod ruku, kterému se alespoň trochu stačím podívat na zoubek. Toto světlo k notebooku má název hama 039792 USB-Notebook Light. Tedy velmi zajímavé označení modelu, které se opravdu velmi dobře dohledává.

Designové provedení je pěkné. Zařízení je to multiplatformní. To znamená, že stačí zařízení připojit ke kterémukoli USB zařízení a měla by fungovat nezávisle na platformě. Jelikož se jedná pouze o pasivní zařízení, kterému postačí ke svému provozu pouze 5 V (s teoretickým maximem 500 mA), které má v případě zapojení do USB slotu okamžitě k dispozici, není vyžadován žádný ovladač.

První dojem byl docela dobrý. Designové provedení se poměrně povedlo, rozměry jsou praktické atp. Ovšem, co bych vytkl, i když vím, že darovanému koni se na zuby nekouká, je, že se mi zdá, že krk (nebo nástavec, jak chcete) příliš nedrží tvar. Nebo jsem zatím nepřišel, jak tu lampičku donutit, aby zůstala nějakou dobu na nějakém určitém místě. Neposedná to lampička. Je to asi jediný, zato podle mého názoru trochu podtstaný nedostatek tohoto modelu.

V ostatních směrech panovala ale naprostá spokojenost. Lampička svítí hezky. Bodejť by ne, když je vybavena trojicí bílých vysokosvítívých LED. Pokud si třeba rádi odkládáte notebook na psací stůl vedle postele, tato lampička může skoro nahradit klasickou lampičku na nočním stolku. Lampička hezky posvítí na klávesnici nebo dokumenty. U klávesnice bych možná také umítal malinko větší rozptyl světla.

Na konec bych pro zajímavost dodal, že v návodu na etiketě stojí upozornění, že lampička není vhodná pro osvětlování místností. Jinak pokud byste si jí chtěli koupit, tak počítejte se zápory, které jsem psal. Přesto si ale dokážu představit, že i navzdory nim si tento model někdo koupí. Přeci jen, praktická záležitost to je.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.