Microsoft podporuje novou verzi USB, jenž dokáže nabít notebook

Univerzální sériová sběrnice označovaná ve světě jako Universal Serial Bus se stala všeobecně známá pod zkratkou USB, která pochází právě z anglického termínu. Většina uživatelů počítače rovněž velmi dobře zná typický konektor. Od zavedení této technologie se objevily celkem tři rozdílné verze. Ta nejnovější nese označení USB 3.0 a dokáže přenášet jak data, tak i elektrickou energii. Prakticky každá nová základní deska již přitom s tímto standardem počítá. Díky masivnímu rozšíření nebývá problém ani během cestování nalézt místo, jenž lze využít k dobití mp3 přehrávače či chytrého mobilního telefonu. Stačí jen vlastnit kabel s příslušnou koncovkou a mít přístup k počítači s volným konektorem. V budoucnosti by mohla nová varianta způsobit postupné vymizení určitých dobíjecích adaptérů.

Verze má nést jméno USB PD, kde daná zkratka značí Power Delivery, tedy volně přeloženo přenos elektřiny. K tomuto účelu se počítá s mnohem markantnějšími vlastnostmi v dotyčné oblasti, než s jakými přichází současná verze. Momentálně USB 3.0 dokáže dodat 4,5 wattů, zatímco USB PD nabídne až 100 wattů. Bez problémů proto zvládá zásobování velkých monitorů, notebooků a dokonce i celých pracovních stanic. Standard USB PD byl dokončen v červenci a následně získal podporu softwarového giganta Microsoft. V obdobném duchu se vyjádřily i jiné společnosti, jmenujme například Intel či Texas Instruments. Ani Nokia se vůči popisované technologii nestaví chladně. I když je tato firma známá především výrobou mobilních telefonů, má již brzy odhalit vlastní tablet. Jiná energeticky náročná zařízení by eventuálně mohla následovat. Obrovskou výhodu ovšem symbolizuje i zachování jednotných rozměrů výsledných konektorů.

První produkty s USB PD by se mohly objevit již koncem letošního roku. Patrně si technologie najde k uživatelům cestu rychleji, než obdobný koncept Thunderbolt, který se objevil na některých produktech firmy Apple v roce 2011.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.