Jak vybírat hosting pro web?

Rozhodnutí o hostingu pro váš webový projekt je velmi důležitým úkonem. Pro výběr hostingu je několik důležitých kritérií, která musíte brát v potaz. Velmi záleží na projektu, který chcete na hosting umístit. Je totiž rozdíl v tom, zda je váš webový projekt projektem podpůrným nebo vaším hlavním.

Pokud jde o jakousi minisite, bude vám stačit většinou hosting levný a možná i jakási „one man show“. V případě takovéto podpůrné stránky nejste v případě náhlého výpadku či internetového útoku (viz. kapusta.cz) vystaveni žádným vysokým ztrátám. Takovýto web lze zhotovit během pár hodin a pokud to stihnete během krátké doby, nehrozí vám ani žádná ztráta ranků či návštěvnosti.

Oproti tomu ovšem hosting pro hlavní firemní web s nabídkou vašich služeb či zboží by měl být kvalitní a léty prověřený. Měl by mít solidní zázemí spravované skutečnými profesionály. Vše by mělo být důkladně zálohováno na zrcadlový server, ze kterého lze v případě problémů nahrát data zpět. V tomto ohledu mám dobré zkušenosti s Ebola.cz.

Dalším důležitým kritériem při výběru jsou poskytované služby. Pokud potřebujete pouze statický web (využívají ho především weby propagující nějakého řemeslníka) nepotřebujete mít zaplacenou databázy a ve většině případů ani vlastní emailovou schránku. Podpora PHP a jiných programovacích a skriptovacích jazyků (kromě HTML a podpory CSS) je samozřejmě zbytečná.

Oproti tomu například eshop potřebuje ke své práci hosting s veškerou výše zmíněnou podporou. Osobně pro všechny své projekty, které potřebují ke své práci databázi, PHP atd. využívám hosting o Subreg.cz. Za velmi rozumnou cenu mám k dispozici neomezený počet databází (omezený pouze zaplacenou velikostí DB – základ je 100MB) a jednoduchou správu subdomén. Jediným problémem je občasné pomalejší načítání stránek. Některé své weby mám ještě u g-hosting.cz, kde je naopak načítání velmi rychlé. Zde by ovšem provoz více databází stál mnohem více než u Subreg.cz.

Jaké máte vlastní zkušenosti s webovými hostingy? Případné názory prosím pište do komentářů.

O Filip Matějka

Jsem provozovatelem webu ajtaci.net. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře, obor počítačové systémy. V současné době jsem studentem na Univerzitě v Pardubicích. Musím také nějakým rozumným způsobem uživit provoz tohoto webu, takže se Vám předem omlouvám za občasné PR články. Doufám, že mě chápete.