Instalace Windows z USB flash klíčenky

Velmi populární věc. Chcete přeinstalovat systém Windows, instalační CD je buď ukryté ve skříňce, ztracené, anebo Váš počítač vůbec nedisponuje CD-ROM nebo DVD-ROM mechanikou. Že většina počítačů mechaniku obsahuje? To je sice pravda, ale stále má neodmyslitelná část uživatelů doma netbok, který mechaniku nemá. A kupovat externí mechaniku jen kvůli reinstalaci Windowsů, to je přeci nesmysl.

Proto se pár chytrých hlav sešlo a vymyslelo instalaci systém Windows z USB klíčenky. Budu mluvit pouze op systémech Windows XP a Windows 7. U Vist je to většinou podobné jak u Windows 7 a starší systémy neuvádím. Nepodařilo se mi sehnat žádný zdroj, který by popisoval instalaci Windows 2000 nebo 98 z flash disku, navíc už je to trochu archaismus. Hlavní rada, kterou je dobré se vždy řídit je zálohovat si veškerá data z flashky, přesunout je na nějaké jiné bezpečné místo. Většina, možná všechny z programů usnadňující vytvoření USB bootovacího flash disku, totiž flashku napřed zformátují. Proto to raději zdůrazňuji předem.

Podotýkám, že výrobci měli vždy na mysli tu varintu, že instalujete systém z originálního zakoupeného média na počítač, který není vybaven mechanikou. A též by v tomto duchu měl být zamýšlen i tento návod. Je otázkou sporu, jak moc nelegální si je půjčit originální CD (nebo instalaci stáhnout), vytvořit obraz, přimountovat v Daemon Tools Lite, pomocí nástroje vytvořit USb instalační flashku, nainstalovat systém s číslem, které je uvedené na legalizační nálepce a po úspěšné instalaci opět USB disk smazat. Jinak je dobré podotknout, že pokud si pořídíte Windows 7 přímo z internetového obchodu Microsoftu, bude Vám nabídnut ke stažení soubor ve formátu ISO. A je na Vás, jestli jej přenesete pomocí prográmku na flash disk nebo si z ISO souboru vytvoříte DVD.

Windows XP
Pro Windows XP mě nejvíce zaujal nástroj Novicorp WinToFlash. Tento nástroj má necelých 7 MB a je i v české lokalizaci. No, úplně čeština to není, ale většinou je poznat, co tím překladatel (nebo spíše překládací stroj) myslel. Na začátku si musíte proklikat pár oken, mimo jiné i cca dvě reklamní. U programu máte na výběr ze dvou módů, jednoduchý průvodce a pokročilý. Já volil průvodce. Tento nástroj nepodporuje ISO obrazy (takže Daemon to jistí). Je nutné zadat písmeno správné jednotky CD-ROM a USB disku. Před formátováním flashky Vás program upozorní. Vše je jednoduché a na pár kroků, vše je přehledné a pečlivě vysvětlené – i když trochu krkolomnou češtinou. Počítejte s dobou vytvoření USB bootovacího instalačního disku zhruba 45 minut.

Windows 7
U Windows 7 si můžete vybrat hned z několika různých programů, dokonce najdete manuály i pro vytvoření pomocí příkazového řádku. Dokonce i Microsoft vydal vlastní nástroj, který USB instalační disk umožňuje vytvořit. Tento nástroj se jmenuje Windows 7 USB/DVD Download Tool a nemá ani 3 MB. Rozhraní programu je velmi jednoduché, je rozděleno jen na čtyři jednoduché kroky. A jelikož se tento program opravdu povedl, ve velké většině případů si s ním bez potíží poradíte.

Takže, už víte, jak nainstalovat systém WIndows z flashky?

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.