EDNET ochranná folie na display 17″ (cut 15,4″)

Dnešní článek bude zaměřen po dlouhé době zase na hardware, respektive na příslušenství k němu. Konkrátně se jedná o ochrannou fólii na různé druhy displejů. Pokud byste si chtěli zboží vyhledat, celý název zní EDNET ochranná folie na display 17″ (cut 15,4″), nebo kód výrobce je WTM-EFFL12.

Na úvod musím říct, že cenově tento produkt vyšel poměrně příznivě. Nechápu, proč výrobci nedodávají v této cenové kategorii daleko více druhů vhodných především pro širokoúhlé displeje o velikosti 15,6 palců, které by se samozřejmě daly případně zkrátit pro netbooky – jistě by to mnohem lépe pokrylo požadavky majitelů notebooků. Tedy jsem takové obdobné produkty neviděl.

S čím ale musíte při koupi této fólie počítat je, že hodně notebooků má velikost displeje 15.6″ a tato fólie pouze 15.4″ v horizontálním směru, ve vertikálním omezeni nejste. A co to obnáší? Pokud se pokusíte fólii na takový notebook dostat, zůstane Vám od kraje zhruba 6mm mezera. I když přidáte další 2mm od druhého kraje, zkrátka nezamezíte tomu, aby konec fólie nezasahovat do obrazovky.

Měření a stříhání fólie proběhlo bez nejmenších komplikací. Součástí balení je taktéž čtvrtka s milimetrovou mřížkou, díky níž lze vše dobře naměřit. Je vhodné udělat si ostrým předmětem nejprve drážku a stříhat až poté: Nestane se, že by Vám střih „ujel“. Nebo to přinejmenším snižuje pravděpobonost. Raději je také dobré stříhat už z „čisté“ strany (tam, kde není ochranná fólie), protože více pružný materiál by mohl po méně pružném spíše sklouznout – ale snad je to jedno. U stříhání nebylo nakonec se čeho obávat.

S lepením fólie to bylo horší. Ani ne tak složité, jako pracné trefit přesný úhel na jedné straně, pomalu odlepovat, přikládat a zároveň vyhánět vzduch. Na odtranění vzduchu je v balení papírová špachtlička, nicméně trochu pouštěla papír, takže nakonec jsem stejně používal jiný nástroj, konkrétně pravítko. Dle informací na obale se fólie velmi dobře lepí díky speciální silikonové membráně. Až na tu pracnost to taky nijak složité nebylo. Jen byl problém, že se poslední 2mm zespoda nechtěly vůbec přilepit, a taky pár všetečných bublinek. Přikládat by se fólie měla, když je displej vypnutý.

Po zapnutí nejsou bubliny téměř patrné. Do 3mm nemá téměř tedy cenu řešit. U mě nastal výše zmiňovaný problém s tím, že delší strana byla o něco kratší, než měla být. Nakonec jsem ustřihl ještě zhruba 4mm kousek a pokusil se napojit. Sice je vidět na levém boku tenká čára hrající různými barvami, ale dá se na to zvyknout.

Nyní už fólie slouží a skrze ní se právě dívám na obrazovku. Jelikož je přes ní vidět skoro úplně stejně, jako kdyby tu nebyla, nemůžu se na ní vymlouvat při případných překlepech. Ochranná fólie už v těmchto chvílích tedy plní svůj účel: Tedy aspoň doufám, že je nyní koukání do monitoru pro mé oči šetrnější. A každopádně je monitor také chráněn před případným náhodným poškrábáním.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.