Dosah wi-fi, to je oč tu běží!

Pokud jste už někdy zkoušeli doma, u známého nebo kdekoli jinde zprovozňovat bezdrátovou síť a zároveň jste potřebovali vybrat ten pravý přístroj, který by Vám umožnil toto spojení navázat. A jelikož trh není na podobná zařízení skromný, je někdy poměrně obtížně vybrat přesně ten, který Vám bude vyhovovat – tzn. splňovat, co od něj požadujete při co nejnižších požizovacích nákladech. Dovolte mi, abych nastínil jedno z mých řešení.

Úkol zněl jednoduše: Dostat internet z jednoho bytu z činžovního domu starší zástavby v druhém patře do nedaleko přilehlého bytu panelového domu v patře devátém. Samozřejmě pomocí wi-fi, jiné technologie nebo možnosti v tomto případě očividně nepřipadaly v úvahu. K dizpozici jsem měl jeden bezrátový router a zároveň přístupový bod (z angličtiny access point, zkratka AP) a pár síťových kabelů (standardní křížené – UTP), asi 8m a 5m dlouhé. Signál se dostat až na klasický desktotový počítač, neobdařený příjmem wi-fi.

Vysílací prvek – bezdrátový router

ASUS WL-530g

ASUS WL-530g

Běžel nějakou dobu a pak se přestal používat. Jednalo se o typ ASUS WL-530gV2. Je to taková dost malá krabička, která byla ve své době asi před 2 lety dost oblíbená. Nazvdory velmi praktickým rozměrům se do ní snažili nacpat všechny funkce, které byste od bezdrátového routeru očekávali s pokud co nejmenšími omezeními. Tak jsem se jí podíval na zoubek, respektive snažil se vygooglit specifikace. Samozřejmostí již bylo poměrně jednoduché nastavení přes webové rozhraní s možností nastavit jedno z šifrování WEP64/WEP128/WPA-2. Je velká škoda, že v této skupině výrobků sice najdete krásně všechna frekvenční Wi-Fi pásma, ve kterých umí přístroj vysílat, zisk v decibelech, maximální výkon a další speficikace, ale málokterý výrobce vám uvede nominální dosah. Tj, kam až v ideálním případě byste byli schopni zachytit vyslaný signál. Někdy tedy trochu napoví i ten zisk. Co se hledání přes Google týče, doporučuji především hledat stylem TYPPŘÍSTROJE RANGE nebo TYPPŘÍSTROJE GAIN. No, během chvilky hledání se mi povedlo „snad“ zjistit, že ASUS WL-530gV2 by mohl mít dosah až 40m, jeho maximální výkon je 10dBm a dodávaná anténka by mohla mít zisk cca 0.7dB. 40metrů by mi v žádném případě nestačilo, o to více velmi příjemným zjištěním bylo, že anténka je odnímatelná a dá se nahradit jinou externí anténou s konektorem R-SMA (reverzní SMA male, závit zevnitř s dírkou).

Vylepšujeme router
Když jsem si prošel trh s anténkami, našel jsem si pár hodně pěkných, ale nakonec jsem se rozhodl pro koupi AirLive WAI-101 2.4G Indoor Antenna 10dBi rubber, která v nejbližším obchodě nestála ani 300Kč. Výrobce u ní nabízel zisk až 10dB a hlavně, teoretický dosah až 600m. Jinak 360 stupňů horizontální polarizace a 20 stupňů vertikální, jedná se o všesměrový dipol. Řekl bych, že koupě se vyplatila – dosah signálu se po připojení k routeru zvýšil mnohonásobně. Reálný dosah při mém testování přesahoval 200m, a to i s překážkami. Doufám, že to ten router dlouho vydrží, tento typ se docela rád zahřívá i s tou svou malou anténkou.

Wi-Fi anténky

Wi-Fi anténky

A nyní přijímač

Jelikož potřebuji navést signál do desktopu bez wi-fi, nemám jinou možnost než zakoupit přijímač. Do stolního počítače jsou na výběr tři základní druhy: PCI karta, mini-USB přijímač, klasický USB přijímač s anténkou. Já nakonec volil raději třetí možnost. Nakonec mi zbylo pár výrobků, mezi kterými jsem se rozhodoval a jako vítěz z toho vyšel AirLive WL-1600USB adapter with antena, se kterým už jsem měl dobré předchozí zkušennosti. Určitě lépe chytne signál než třeba můj notebook. Utilita na ovládání je kompletně v češtině a vše je velmi jednoduché nastavit. Když se připojíte, máte na jedné záložce přehledně znázorněnu Kvalitu a Sílu signálu v procentech. Signál umí i vysílat, ale to jsem pro tento účel nevyžadoval. Jinak je k němu kromě instalačního CD přiložena kvalitní 3dB všesměrová anténka (též odnímatelná a též s konektorem R-SMA) a USB stojánek pro anténku s 2metry dlouhým přívodem. A další potěšující zpráva, tento přijímač s anténkou stál jen 400Kč.

Ještě pár drobností
Říkal jsem si, že bude potřeba dát router co nejblíže k oknu, aby šel signál přes co nejméně překážek. LAN kabely nejsou úplně zase tak drahé, ale jelikož jsem si předem neměřil, kolik bych ho případně potřeboval, ale i pro budoucí využití jsem si zakoupil dvě spojky pro křízené LAN kabely (koncovka RJ-45). Jedna stála necelých 20Kč. Díky tomu jsem mohl použít LAN kabely, které jsem měl jinak položené doma, užitek žádný.

Závěr
Zapojení se povedlo, během půl hodiny už to běhalo v tom druhém bytě jak na tom stolním počítači, tak na mém notebooku. A výdaj to nebyl příliš přemrštěný – horší by to bylo, kdyby se musel pořizovat i modem, byl by to další výdaj kolem cca 600Kč, a to pomalu stálo teď vše dohromady. Jak říkám, doufám, že to starý dobrý WL-530gv2 zvládne. A pokud zvládne, investice se vrátí maximálně do dvou měsíců – než zařizovat další internet.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.