CCFL vs. LED

Výběr LCD monitoru může být v dnešní době poměrně obtížný oříšek. Trh je totiž zasycen velkou spoustou monitorů všech možných velikostí, barev, parametrů, technologií a samozřejmě cen. Nejvíce si při výběru pomůžete, pokud si ujasníte, na které dodavatele, resp. obchody se zaměříte, a jaké rozměry by měl displej mít.

Ale ani tak není zdaleka vyhráno, protože i přes tyto filtry bude monitorů velká spousta a ty pak bude nutné nějak roztřídit. Například můžete vyřadit ty, které nemají konektor DVI, menší jas než standardních 250cd/m2 apod. Samozřejmě je také zbytečné mít jeden typ monitoru dvakrát od dvou různých dodavatelů, stačí ponechat jen ten levnější. Pokud i tak jste na pochybách, někdy může pomoct i při výběru typ podvícení monitorů.

V základní kategorii monitorů, zhruba od nejlevnějších po 3500Kč a v rozlišení od 17″ do 22″, se totiž můžeme setkat s podvícením pomocí CCFL trubice nebo s podvícením pomocí LED. Úplnou špičkou, kombinující výhody a nevýhody obou technologií potom může být elektroluminiscenční panely, které se ovšem v této kategorii nevyskytují. V tomto článku bych se rád věnoval právě CCFL trubicím a LED podsvícení.

Na okraj nutno dodat, že LCD (Liquid Crystal Display) technologie sama o sobě nevyzařuje žádné záření, a tak je třeba použít vhodné podsvícení. U monitorů se jistě nesetkáte s reflexním druhem, kde se využívá odrazu světla, to spíše u kalkulaček. Technologie LCD v kostce pracuje tak, že světlo skrz tekuté krystaly projde jen tehdy, pokud se odráží od neuspořádaných molekul. A přivedením napětí se molekuly seřadí.

Zkratka CCFL je složena z anglického Cold Cathode Fluorescent Lamps, což znamená fluorescenční lampy se studenou katodou. Je to v podstatě zářivka, resp. výbojka. Po přivedení vysokého napětí do trubice se zionizovaným plynem se uvolní energie, která je poté přeměněna na světlo. U LCD monitorů se používaly se jako jedny z prvních podsvícení a v roce 2007 se masivně začaly nahrazovat LCD podscívením. Přispěla k tomu i kampaň, která hlásala mnohonásobně delší životnost, nižší spotřebu energie a také vyzdvihovala to, že se u LED technologie nepoužívají některé nebezpečné látky, např. rtuť. Lidé se kampaně chytli a dnešní trendy již CCFL trubice pomalu, ale jistě vytlačují z trhu. Co do kvality obrazu jsou obě technologie srovnatelné, ale ostatní parametry lidi přiměly spíše volit LCD s LED podsvícením. A stejně tak i výrobce notebooků, kteří samozřejmě potřebují co nejnižší odběr energie, aby se mohli chlubit co výdrží baterie. Nicméně několik modelů na trhu stále najdete, např. LG W1946T-BF nebo Acer E220HQVbd.

LED znamená Light Emitting Diode, což lze přeložit jako diody vyzařující záření. Ve zkratce princip: Pokud se přivádí do polovodičové diody dostatečně velký proud v propustném směru, dojde k uvolnění energie, u některých druhů ve formě světla. Dnes má v oblasti podvícení LCD monitorů LED technologie prioritní postavení.

Závěrem lze jen dodat, že pokud je to možné, vybírejte spíše model s LED podsvícením než CCFL. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet dál, možná že začnou LCD s CCFL podvícením ještě více zlevňovat a obě technologie si budou dále konkurovat. Ale to už je otázka nabídky a poptávky.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.