Asus Transformer II – Vyplatilo se počkat

Samotný název již hovoří za vše. Bude se jednat o Asus Transformer II (správně celým názvem tedy Asus Eee Pad Transformer 2, ale mně se víc líbí zkrácenina), tedy tablet a notebook v jednom. A druhá část nadpisu je taky zřejmá. Budu zde popisovat, proč se vyplatilo počkat s koupí oproti původní Asus Transformer (bez II), o němž jsem psal již dříve ve článku nazvaném Tablet nebo notebook? Zkuste transformer!.

Největší změny oproti první verzi
Největší změnu samozřejmě pocítíte ve výkonu. Nový Transformer byl osazen procesorem nVIDIA Kal-El CPU, známým spíše pod označením Tegra 3. Je samozřejmé, že do nového transformeru také nahráli aktuální verzi systému Google Android 4.0 s označením Ice Cream Sandwich. Navíc byla ještě prodloužena výdrž baterie. Bohužel se stále tablet nedočkal ani mini-USB slotu a dokovací stanice mechaniky. Na moderní dobu a její požadavky s největší pravděpodobností nástupce Transformeru nebude obdařen žádným portem USB3.0. Ještě se uvidí, jaké budou názory jeho uživatelů, u prvotní verze si často stěžovali na zamrzání.

Přehled změn v kostce

vlastnost Asus Transformer 2 Asus Transformer 3
displej 10″ 1200×800 10.1″ 1200×800
procesor Tegra 2 1.0 GHz (2+1-jádro) Tegra 3, 1.3-1.4 GHz (4+1-jádro)
taktovatelnost do 1.6 GHz nejspíše strop okolo 2 GHz
paměť 1 GB 1 GB
úložiště dat 16 GB SSD 32 GB SSD
G-senzor ano ano
Bluetooth 2.1 ano
webkamera ano ano
GPS ano ano
HDMI ano ano
Wi-Fi 802.11b/g/n 802.11b/g/n
výdrž na baterii 9 + 7 hod 12 + 6 hod
operační systém Google Android 3.2 (Honeycomb) Google Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)

 

Na kolik vyjde
Předpokládaná cena dvojkového transformeru bude pravděpodobně činit v přepočtu okolo 13000 Kč, ale je třeba počítat s cenou raději vyšší. To je dobrá zpráva, protože jedničková verze startovala na stejné cenové hranici, a přesto byla oblíbená. Bohužel zatím nenám zprávy o tom, že by se dal již sehnat u tuzemského dodavatele. Uvedení se plánuje na 9. listopadu letošního roku, na český trh potom začátkem roku 2013.

Závěr
Jak jsem psal v nadpisu, vyplatilo se počkat na Transformer II. A doplnil bych, že se nejen vyplatilo počkat, ale platí nadále, že se vyplatí čekat. Třeba než se se dostane i do ČR a trochu se ustálí cena. A také, jestli se rozšíří pozitivní recenze od zákazníků (resp. ustanou problémy se zasekáváním). Spojení tabletu a notebooku, pokud jste počítačový fajnšmejkr, lze jen těžko odolat. Zvláště, když se spojení tak vydaří. I když je možná škoda, že ani Transformer II nenabídne Windows 8, ačkoli by výkonem by na ně plně vystačil.

O Petr Fořt

Student ČVUT FJFI KSE ASI (Softwarové inženýrství v ekonomii). Zajímám se o počítače (programování, diagnostika chyb hw), hudbu. Mám rád grilování, táboráky, hraní na kytaru a srandu v dobré společnosti.