Tipy na obrázky a ikony zdarma

Ať už vytváříte libovolný projekt, vždy se vyplatí nezanedbat grafickou stránku. U počítačových aplikací uživatel dozajista ocení ikony, které dokáží naznačit funkci dané nabídky v menu. Článek na libovolném serveru naopak skvěle doplní ilustrační fotografie. Kde však vzít potřebné grafické prvky, které neporušují autorská práva? Právě tímto tématem se nyní budeme zabývat. S nadsázkou lze říci, že někteří lidé jako svoji oblíbenou fotobanku považují images.google.com. Otázku licence pochopitelně neřeší. Ukáži vám však, že získat bezplatný obrázek není nic složitého.

Ikony

Každého tvůrce programů musí potěšit dvě obsahem překypující místa s podobným názvem. Jde o iconfinder.com a findicons.com. Fungují na shodném principu a neliší se ani nijak výrazněji svým obsahem. Proč tedy zmiňuji oba portály? Pro někoho může představovat výhodu fakt, že po zadání findicons.com se načte stránka v češtině. Samotný termín zadaný do vyhledávacího pole však již musí být v angličtině. V některých specifických případech se dále vyplatí porovnat nabídku obou serverů. Obrovské množství základních ikon dále stáhnete v práci projektu Nuvola.

Fotografie

Nyní přichází na řadu druhý slíbený typ materiálu. Základní zdroj obrázků sídlí na adrese commons.wikimedia.org. Pokud by tato databáze některou oblast nepokryla, poradím vám další web flickr.com. K vyfiltrování použitelných položek zvolte na hlavní stránce Search a poté následujte odkaz Advanced Search. Na spodní části načtené stránky specifikujete licenci Creative Commons a můžete začít s hledáním příslušné fotografie. Stane-li se, že i tento zdroj selže, vyzkoušejte i publicdomainpictures.net. Zde rovněž narazíte na podporu našeho rodného jazyka.

Na závěr ješte jeden rychlý tip pro osoby, které potřebují použít obecně známé logo. Právě pro vás je tu seeklogo.com.

O Ondřej Směták

Student, který se intenzivně zajímá o oblast IT a to především z pohledu webmastera a programátora GUI aplikací.